A miniszterrel a Rzeczpospolita című napilap készített interjút azzal összefüggésben, hogy az Európai Unió Bírósága múlt pénteki határozatában a bialowiezai fakivágások azonnali leállítására szólította fel Varsót. Az Európai Bizottság szerdán arra hívta fel Lengyelországot, hogy tegyen eleget a bíróság határozatának. Az uniós hatóságok véleménye szerint az ősrengetegben folyó lengyel tevékenység ellentmond a természet megóvását célzó törvényeknek, és veszélyezteti az UNESCO világörökségének részét képező erdőség biztonságát.
A miniszter rámutatott: az uniós bíróság kimondta, hogy Lengyelországnak „joga és kötelessége” úgy folytatni az erdőállomány megóvását célzó intézkedéseket, hogy a közbiztonság ne sérüljön.
Jan Szyszko aláhúzta: tárcája, valamint a bialowiezai erdő nem szigorúan védett részeit gondozó állami erdészet „csupán olyan tevékenységet folytat, amelynek célja a közbiztonság megőrzése”. Ezzel annak a veszélynek az elhárítására utalt, amelyet a szúbogár által megtámadott erdőben kidőlő fák jelentenek a látogatóknak.
A bialowiezai rengetegben folytatott védőintézkedések nemcsak faritkításból állnak – magyarázta Szyszko, kifejtve, hogy ez többek között a szúbogár elszaporodása előtti állapotok megközelítését is célozza.
Megerősítette: az erdő nem szigorúan védett részeinek egyharmadában úgy járnak el, ahogyan ezt az Európai Bizottság és a környezetvédők javasolják, vagyis nem nyúlnak a faállományhoz, a terület kétharmadán viszont óvintézkedéseket vezetnek be. Ennek célja az, hogy összehasonlíthassák a két módszer eredményeit.
Arra a kérdésre, hogy mit tenne Lengyelország, ha eljárása miatt bírságot kellene fizetnie, Szyszko úgy válaszolt: „az egész világ példát vehet a bialowiezai ősrengeteg gondozásáról, amelyben más országokban kipusztult fajok élnek (…), hiszen Lengyelország megfelelően kezeli természeti kincseit, magas szintű a mezőgazdasága, vadászata, erdészete”.
„Jöjjenek csak olyan uniós képviselők, akik teljes jogú partnerei lesznek az ősrengetegben dolgozó szakembereimnek” – jelentette ki Szyszko, utalva az európai tisztségviselőkből álló, a helyszínre korábban látogató küldöttség összetételére. „Olyanok, akik az erdészet területén dolgoznak, nem pedig három olyan szakértő, akik közül egy szociológus, a másik költő, a harmadik pedig nem sokat tud a természetről” – tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy Lengyelország tartja-e magát ahhoz, amit az uniós bíróság a fakivágás felfüggesztésére vonatkozóan elrendelt, Szyszko úgy válaszolt: „a védőintézkedéseket csak ott alkalmazzák, ahol összhangban vannak a közbiztonsággal”, vagyis közvetve arra utalt, hogy a fakivágások az erdő egyes részein folytatódnak.
A bialowiezai ősrengeteg lengyelországi és fehéroroszországi részén az utóbbi években megszaporodott a szúbogár, ezt mindkét országban a kidőlt fák eltakarításával és faritkítással is kezelik. Az erdő kisebb területén létesített, az eredeti őserdő maradványait is magában foglaló nemzeti parkot továbbra is érintetlenül hagyják. A környezetvédő csoportok szerint fakitermelés is zajlik, ők az alkalmazott óvintézkedéseket feleslegesnek és károsnak tartják.