A Werteunion (Értékek uniója) nevű, több ezer CDU/CSU-tagot számláló, s Brémán kívül minden német tartományban aktív csoport szombaton mutatta be úgynevezett konzervatív kiáltványát, amely a hagyományos jobboldali értékek irányába történő elmozdulásra sürgeti az uniópártokat. Sokan úgy vélik ugyanis, a CDU-t tizennyolc éve irányító Angela Merkel (képünkön) vezetése alatt megvalósuló néppártosodás azt eredményezte, hogy a párt túlságosan is balra tolódott. A Werteunion azt szeretné, ha a CDU őszi pártkongresszusán lemondana az alakulat vezetéséről Merkel, hogy helyét a fiatalabb nemzedék valamelyik tagjának adja át.
– Azt akarjuk, hogy az uniópártok alapvető értékei és a kereszténységen alapuló elveink a mindennapi életben is tükröződjenek. Ez mindenekelőtt az élethez való jog, a család és az emberi méltóság kérdéseit foglalja magába – olvasható a kiáltványban. Az aláírók az anyából, apából és legalább egy gyermekből álló, hagyományos családmodell védelmét rendkívül fontosnak tartják, miután tavaly október óta már a homoszexuálisok is házasodhatnak Németországban.
A CDU/CSU-n belüli jobboldali frakció a bevándorlás korlátozását és az „ideológiailag motivált gendertanulmányok” állami támogatásának leállítását szorgalmazza. Emellett a kettős állampolgárság eltörlése, a sorkötelezettség újbóli bevezetése, az adók csökkentése, illetve a jobb-, a baloldali és az iszlamista szélsőségesség leküzdése mellett kardoskodnak.
Alexander Mitsch, a Werteunion vezetője örömének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy az új Merkel-kormányban Horst Seehofer egykori bajor miniszterelnök lett a belügyminiszter, akitől a tömeges bevándorlás és a bűnözés elterjedésének megállítását várja. A Rheinische Post című lap szerint a CDU-n belül sokak tetszését nyerte el Seehofer kijelentése, miszerint az iszlám nem tartozik Németországhoz, s amely szavakkal Angela Merkel nem értett egyet. Mind az őszi bajorországi tartományi választásokra készülő CSU, mind a Werteunion a bevándorlásellenes AfD párt további megerősödésétől tart, amely a tavalyi választásokon elért 13,6 százalékos eredményével a harmadik legerősebb alakulat lett a Bundestagban, s számos szavazót csábított el az uniópártoktól.