Tegnap a város újraegyesítését, azaz a korábban Jordániához tartozó részeknek az 1967-es háborúban történő visszafoglalását ünnepelték Izraelben a Jeruzsálem-napon, holnap viszont a palesztinok tartják meg a nakbát, a katasztrófa napját, tiltakozva az izraeli megszállás ellen. A kettő közé esik ma az amerikai nagykövetség – egyelőre részleges – átköltöztetése Tel-Avivból Jeruzsálembe, amelyet Izrael egy és oszthatatlan fővárosának tart.
Csaknem ezerfős vendégsereg előtt adják át – Izrael Állam kikiáltásának 70. évfordulóján – a jeruzsálemi amerikai konzulátus egy épületrészét, ahová a nagyköveti iroda, valamint egyelőre ötven követségi munkatárs költözik át. A múlt héten David Friedman amerikai misszióvezető maga is avatott olyan útjelző táblákat, amelyek az új nagykövetség felé mutatják az irányt. A minden igényt kielégítő követség felépítése azobna még évekig tart.
– Ezen a héten egy történelmi esemény áldásában részesülünk: barátunk, a világ legnagyobb hatalma, Amerika döntésében, amikor Jeruzsálembe költözteti nagykövetségét – mondta tegnap Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő.
Donald Trump amerikai elnök decemberben jelentette be, hogy országa átköltözteti izraeli nagykövetségét. A döntésnek óriási nemzetközi visszhangja volt; Izraelben üdvözölték, míg a világ legnagyobb része szkeptikusan vagy elítélően fogadta azt. Később Guatemala, valamint a napokban Paraguay is jelezte: követi az amerikaiakat.

A legtöbb európai uniós ország bojkottálja az eseményt
Fotós: Reuters
Románia is tett ilyen bejelentést, de később visszakozott. A palesztinok és szimpatizánsaik úgy vélik, az amerikaiak már nem tisztességes békeközvetítők: a közel-keleti tárgyalásokon épp Jeruzsálem kérdése az egyik legvitatottabb pont, és a palesztinok a keleti városrészt akarják fővárosuknak.
Az amerikaiak azt állítják: régi adósság Izraellel szemben az átköltöztetés, ami nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy egyszer a palesztinoknak is saját államuk és fővárosuk legyen. Az izraeli Háárec szerint a legtöbb EU-tagország bojkottálja a mai követségavatást, de Magyarország képviselője jelen lesz azon, ahogy Ausztriáé, Csehországé és Romániáé is.
A korábbi várakozásokkal ellentétben Jeruzsálemben ma nem számíthatnak Trump jelenlétére. Washingtont John Sullivan külügyminiszter-helyettes, Steve Mnuchin pénzügyminiszter, valamint az elnök lánya és veje, Ivanka Trump és Jared Kushner képviseli. A zavargásokat nem lehet kizárni, tegnap kisebb összetűzésre került sor a jeruzsálemi óvárosban. Múlt pénteken két halálos áldozatot követelt a Gázai övezetnél és Ciszjordániában zajló palesztin zavargások immár hetedik hulláma, és sokan megsebesültek.