A jogtalanság uralmához vezetett Angela Merkel német kancellár menekültpolitikája – jelentette ki Horst Seehofer bajor miniszterelnök a Passauer Neue Presse című lapban megjelent interjúban, tovább szítva a feszültséget a német kormányon belül.
„Jelenleg nincs jogrend az országban” – hangsúlyozta a kisebbik német kormánypárt, a Keresztényszociális Unió vezetője. Horst Seehofer nem először bírálta a kancellár asszony nyitott kapuk politikáját. Bajorországot különösen érzékenyen érinti a bevándorlási hullám, a tartomány hatóságait leterhelik a migránsok regisztrációjával és ellátásával kapcsolatos teendők, ezért Seehofer régóta sürgeti a határok lezárását. A tegnapi interjúban a politikus megismételte korábbi fenyegetését, hogy a bajor kormány hamarosan alkotmánybírósághoz fordul a szövetségi kormány menekültpolitikája miatt. A müncheni vezetés megbízásából készült alkotmányjogi szakvélemény ugyanis megállapította, hogy a határ megnyitása tavaly szeptember 4-én jogsértés volt Berlin részéről, panaszt emelni az alkotmánybíróságnál pedig a jogsértéstől számítva hat hónapon belül, vagyis március 4-ig lehet. Horst Seehofer szerint nem lehet abban reménykedni, hogy „egész évben tél lesz”, és így kevesebb menekült érkezik.

Horst Seehofer bajor miniszterelnök és Angela Merkel német kancellár. Komoly feszültség a kormányban Fotók: Reuters
Seehofer szavaival bizonyára egyetértenek azok a német állampolgárok, akik az országukba érkező menekedékkérők viselkedését kifogásolják. A szilveszteréjjel Németország több nagyvárosában elkövetett szexuális atrocitások a rendőrséghez érkezett feljelentések szerint a farsang idején is folytatódnak.
Kölnben és térségében 66 szexuális bűncselekmény miatt tettek feljelentést a karneváli szezon idején – közölte szerdán a németországi nagyváros rendőrsége. A bejelentett szexuális bűncselekmények száma 266,7 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi 18-hoz képest. A Die Welt tegnapi összesítése szerint egyébként eddig 1054 büntetőfeljelentést tettek a szilveszteréjjel történtek miatt, 454 esetben szexuális bűncselekmény miatt. A rendőrség eddig 59 feltételezett elkövetőt azonosított, köztük 25 algériai, 21 marokkói, három tunéziai, három német, két szíriai és egy-egy iraki, iráni, líbiai és montenegrói állampolgárt. Eddig 13 embert helyeztek előzetes letartóztatásba, közülük öt embert gyanúsítanak szexuális bűncselekménnyel, írta az MTI.
A menekültekkel szembeni nagy nyitottság nem helyes út, mondta tegnap az osztrák külügyminiszter a Kurier című lapnak. Sebastian Kurz kijelentette, a menekültek által preferált célországok már túlterheltek, ezért a többi országgal együttműködve kell megpróbálni megállítani az érkezőket a görög–macedón határon. Mint mondta, a belső határok nélküli Európa csak jó külső határokkal működik, azonban szerinte ez a feltétel a görög–török határszakaszon jelenleg nem teljesül. A Der Standard osztrák lap tegnapi kommentárja szerint Ausztria tudatosan átveszi Orbán Viktor politikai stratégiáját, aki Közép-Európát a Balkánig le szeretné zárni. Az írás szerint elsősorban Sebastian Kurz követi a magyar kormányfő koncepcióját. Ám az Orbán–Kurz-féle megoldástervezet, vagyis Görögország Macedóniával közös északi határszakaszának lezárása esetén a Törökországgal kötött visszafogadási szerződés hiányában továbbra is áramolnának a menekültek a görög szigetekre, így Görögország elbukna ebben.
Közel ezren gyűltek össze tegnap a görögországi Kósz szigetén, hogy az Európai Unió által elvárt, menekülteket fogadó regisztrációs központ (úgynevezett hot spot) építése ellen tiltakozzanak. A görög kormány az Európai Unió nyomására egy hete tett ígéretet arra, hogy február 15-re hot spotokat létesít a török partok közelében fekvő öt szigeten, hogy szorosabb ellenőrzés alá tudják vonni a török–görög tengeri határon át Európába irányuló migránsáradatot. Az athéni kormány azután szánta el magát erre a lépésre, miután felvetődött, hogy ki kellene zárni az országot a schengeni térségből.
Bizottsági felszólítás
A Görögországban és Olaszországban tartózkodó menedékkérők áttelepítésének felgyorsítására szólította fel tegnap az uniós tagállamokat az Európai Bizottság illetékes biztosa. Dimitrisz Avramopulosz arról számolt be: a 160 ezer menekült áttelepítését célzó, tavaly szeptemberben elfogadott terv részeként eddig mindössze 497 embert helyeztek át. Az Európai Bizottság az adminisztrációs eljárások gyorsítására és a menedékkérők fogadása körüli feltételek javítására szólította fel Athént annak érdekében, hogy újra vissza lehessen hozzá küldeni azokat a migránsokat, akik Görögországban léptek először az unió területére. (MTI)