A volt kancellár másfél éve – még a migrációs válság előtt – a Sternnek is azt mondta: Orbán „nagy européer, európaiként gondolkodik és cselekszik”.
Mi várható a Kohl–Orbán-találkozótól? A német sajtó is rámutat, hogy a minap 86 éves „öreg kancellár” – aki 1982–1998 között irányította a szövetségi kormányt – ma már magánszemély, akinek azonban irányadó véleményére odafigyelnek az unión belül. Kohlnak nem tetszik a német keresztény uniópártok, saját CDU-ja, illetve a bajor CSU konfliktusa sem. Egyes megjegyzéseit pedig Berlinben is úgy olvassák, mint Angela Merkel nagyvonalú menekültpolitikájának kritikáját, így a német kancellár tavaly szeptember 5-i „magányos döntését”, amely megnyitotta a kaput a Németország irányába Magyarországon is áthaladó migránsok előtt.
A Handelsblatt azt írja: Kohl részéről a Merkellel szembeni tetemre hívásként is olvasható, hogy Orbánnal akar találkozni.

A miniszterelnök 2014-ben is találkozott az exkancellárral
Kohlnak természetesen teljes szabadságában áll, hogy maga válassza meg a látogatóit, illetve hogy kikkel találkozik – reagált Steffen Seibert német kormányszóvivő a dpa hírügynökségnek.
A német szociáldemokraták főtitkára, Katarina Barley azt mondta: Kohl „talán pozitív hatással lehet Orbánra”, de „arra is fel kellene használnia ezt az alkalmat, hogy nyíltan beszéljen Orbánnal a sajtó és a véleménynyilvánítás magyarországi szabadságáról, valamint Orbánnak a menekültválságban tanúsított magatartásáról”.
Barley úgy vélte, ez a találkozó többet hozhat, mint a Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a CSU elnöke és Orbán Viktor közötti korábbi megbeszélések. – Seehofer csak pártcélokra használta fel ezeket a találkozókat, hogy elhatárolódjon Angela Merkel német kancellártól és menekültpolitikájától – vélte az SPD-főtitkár.
A bevándorlási válságnak a politikai mellett súlyos gazdasági kockázata is van: a válság és az arra adott közös európai válasz hiánya veszélybe sodorta a schengeni övezetet, amelynek megszűnése gazdasági szempontból végső döfés lenne Európának – mondta eközben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszterrel folytatott tegnapi berlini megbeszélése után.
A Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszterrel való találkozása után pedig azt mondta Szijjártó Péter: Magyarország számára Németország a legfontosabb partner politikailag és gazdaságilag is, s Németország sikere nagymértékben meghatározza Magyarországét. Hozzátette, hazánk nagyra értékeli a német diplomácia teljesítményét az Európa déli és délkeleti szomszédságában zajló stabilizációs folyamatokat és az utóbbi időszak legfontosabb multilaterális egyezményeit illetően. Steinmeier kiemelte, Németország az európai hétköznapokban néha jelentkező, és a menekültkérdés ügyében kétségtelenül fennálló nézeteltérések ellenére hálás Magyarországnak az 1989-es határnyitásért, és soha nem felejti el azt a bátor szolidaritást, amellyel a magyarok segítették a németeket.
Szijjártó Péter a közmédiának adott nyilatkozatában kiemelte, Magyarország és Németország egyetért abban, hogy mindent meg kell tenni a schengeni övezet megőrzéséért. Hangsúlyozta, az övezet esetleges felbomlása a leginkább visszafogott becslések szerint is 15-20 százalékkal visszavetné az EU gazdasági teljesítményét. A magyar diplomácia vezetője rámutatott, az európai gazdaság gerincét a német ipar adja, amelynek szállítási rendszere a schengeni belső határok nyitottságára épül.