Angela Merkel kancellár nyitott kapuk politikájának és a szövetségi menekültügyi hivatalban történt visszaéléseknek a kivizsgálására parlamenti vizsgálóbizottságot állítana fel az ellenzéki liberális Szabaddemokrata Párt (FDP) vezetője, Christian Lindner (képünkön), aki ebben az ügyben egy platformra kerülne a legnagyobb ellenzéki erővel, a nyíltan bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) párttal.
Az AfD ugyanis a múlt héten tett hasonló javaslatot, sőt az alkotmánybírósághoz fordult annak megállapítását kérve, hogy a jog uralma helyett alkotmányellenes módon a jogtalanság uralma valósult meg Németországban akkor, amikor Angela Merkel 2015. szeptember elején úgy döntött: nyitva hagyják a határt a menedékkérők előtt.
A kancellárt és a menekültügyi hivatalt (BAMF) rengeteg bírálat érte az elmúlt hetekben, miután áprilisban kiderült, hogy a hivatal brémai kirendeltsége legkevesebb 1200 menedékkérőt – köztük több tucat feltételezett szélsőségest is – menedékjogi státushoz juttatott, annak ellenére, hogy a jogszabályok alapján el kellett volna utasítani a kérelmüket. Horst Seehofer belügyminiszter a botrány miatt felfüggesztette a kirendeltség működését, és elrendelte a 2000 óta pozitívan elbírált valamennyi menedékjogi kérelem felülvizsgálatát.
– Úgy gondoljuk, a dolgok végére kell járni, a politikusok felelősséget meg kell vizsgálni, a kancellári hivatalét is – nyilatkozta Christian Lindner, aki szerint Merkelnek, illetve Peter Altmaier gazdasági miniszternek, a kancellári hivatal korábbi vezetőjének is tanúvallomást kellene tennie a vizsgálóbizottság előtt.
Tisztázni kell, hogy hogyan és milyen körülmények között működött a BAMF – hangsúlyozta Lindner, aki szerint a társadalom megérdemli a tisztánlátást. Az FDP vezetője azonban nem hajlandó a kérdésben együttműködni a többi parlamenti párt által mélyen megvetett AfD-vel, és inkább a Zöldek támogatását kéri. A Zöldek azonban közölték: először meg akarják várni a kormánynak a BAMF-visszaélések kivizsgálására tett intézkedéseit.
A vizsgálóbizottságot így nehéz lesz felállítani, mert az AfD és az FDP ehhez együtt sem rendelkezik elég szavazattal – összesen 172 mandátumuk van a 709 fős Bundestagban –, a többi párt pedig egyelőre nem hajlik az együttműködésre. A képviselők legalább negyedének támogatásra volna szükség, ami 178 szavazatot jelent. A Bundestagban holnap tartanak vitát az ügyről.