Az interneten a több mint kétezer küldött neve, születési dátuma, lakcíme, telefonszáma, e-mailcíme és párttagsági sorszáma jelent meg. Az AfD társelnöke, Jörg Meuthen a párt közleménye szerint úgy véli, hogy a listát megjelentető portál „baloldali szélsőségesekhez köthető”. A társelnök a küldöttlista nyilvánosságra kerülésével és a pártkongresszus elleni, szombaton zavargásba torkollt tüntetésekkel kapcsolatban felszólította a szövetségi kormányt, „és különösen Heiko Maas igazságügyi minisztert, hogy szálljon szembe végre a baloldali szélsőségességgel” – áll a közleményben.
A lista az indymedia.org egy német nyelvű oldalán jelent meg. A portálon olvasható bemutatkozás szerint az Indymedia „társadalmi mozgalmak decentralizáltan, világszerte szervezett hálózata”, az indymedia.org pedig egy „platform, amely lehetőségek kínál ezeknek a mozgalmaknak, hogy állami ellenőrzés és kapitalista érdekek befolyása nélkül terjesszenek beszámolókat, tapasztalatokat, elemzéseket és álmokat”, hogy így kialakuljon egy „ellennyilvánosság”.
A 2013-ban alapított AfD a szombat-vasárnapi stuttgarti kongresszuson alkotja meg első részletes programját. Jörg Meuthen szerint a párt „modern konzervatív”, illetve „szabadságelvű” és „hazafias” politikai erőként kívánja meghatározni magát. Helyszíni beszámolók szerint vasárnap véglegesítették a programnak azt a részét, amely szerint „az iszlám nem tartozik Németországhoz”, ezért a többi között be kell tiltani a test egészét takaró muzulmán női öltözékek nyilvános viselését, a minaretek építését és a müezzinek tevékenységét, és nem szabad muzulmán intézményeknek megadni az egyházakat megillető közjogi testületi jogállást.
A programban várhatóan szerepel majd egyebek között a sorkatonai szolgálati kötelezettség visszaállítása, az atomerőművek bezárását és a kieső termelés megújuló forrásokra alapozó pótlását jelentő úgynevezett energiapolitikai fordulat leállítása, az euróövezet felszámolása és helyette egy új valutaunió, az „északi euró” létrehozása, valamint az EU átalakítása a „nemzetállamok Európája” modell alapján.
Várhatóan szerepel a programban az is, hogy lazítani kell a fegyvertartási szabályokon, bevándorlás helyett a gyerekvállalás ösztönzésével kell törekedni a demográfiai gondok kezelésére, az oktatásban pedig – az elnökség indítványa szerint – a „homo- és transzexualitás egyoldalú hangsúlyozása” helyett a hagyományos családmodellt kell a középpontba helyezni.
A Kereszténydemokrata Unió (CDU) főtitkára, Peter Tauber a Bild am Sonntag című vasárnapi német lapnak elmondta: a kongresszusi viták alapján úgy tűnik, az AfD igyekszik megalkotni a „félelem programját”, és egy „sosemvolt Németország” felé akarja fordítani a németeket. Úgy vélte, ez „nem konzervatív, hanem reakciós” politika.
A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) alelnöke, Manfred Weber – az európai uniós tagországok jobbközép, kereszténydemokrata irányultságú pártjait összefogó Európai Néppárt európai parlamenti (EP-) frakcióvezetője – a Berliner Morgenpost című lapnak az AfD választási eredményeivel kapcsolatban azt mondta, hogy „nem hagyhatnak hidegen bennünket a demagógok választási sikerei”, az AfD „szélsőséges nézeteit meg kell bélyegezni és harcolni kell a szabadságon alapuló rendszerünkért”.
Azonban komolyan kell venni az emberek „jogos aggodalmát a jólét csökkenése és a szabályozatlan bevándorlás következményei miatt”. Ezeket az aggodalmakat nem szabad „jobboldali populistának bélyegezni és tabusítani”, hanem fel kell karolni és meg kell oldani félelmet kiváltó gondokat – mondta Manfred Weber a Berliner Morgenpost vasárnapi számában megjelent interjúban.
A CDU/CSU pártszövetséggel kormányzó szociáldemokraták (SPD) főtitkára, Katarina Barley a Bild am Sonntagnak azt mondta: az AfD kongresszusa megmutatta, hogy a párt a múltba forduló, maradi, korszerűtlen politikát követ, „euróellenes” nézetei pedig „mélységesen gazdaságellenesek, és munkahelyek százezreit veszélyeztetik”.
Az AfD országos választói támogatottsága a közvélemény-kutató intézetek mérései alapján 10,5 százalék és 14 százalék közé tehető.