Dél-Korea hibát követ el az amerikai hadsereg által üzemeltetett THAAD kódnevű légvédelmi rakétarendszer telepítésével – jelentette ki tegnap Vang Ji kínai külügyminiszter. A tárcavezető a Pekingben tartott sajtótájékoztatóján szorgalmazta a kedden elkezdődött folyamat mielőbbi felfüggesztését. Ji úgy véli, hogy a Kína határaitól mindössze négyszáz kilométerre lévő ellenrakéták veszélyeztetik országa stratégiai érdekeit, emiatt a művelet az eredeti céllal – Dél-Korea biztonságának növelése – ellentétes eredményeket érhet el. A pekingi vezetés a Szöulra gyakorolt diplomáciai nyomással igyekszik meggátolni Washington térségbeli pozícióinak megerősítését. Emellett ugyanakkor saját szövetségesét, Észak-Koreát is próbálja rávenni a feszültségek csökkentésére, a kialakult helyzetért ugyanis súlyos felelősség terheli Phenjant. A kommunista diktatúra az utóbbi időszakban szokatlanul agresszív politikát folytatott.

Megérkezett Dél-Koreába az első alkatrészszállítmány
Szöul a növekvő észak-koreai rakétafenyegetés hatására már tavaly jóváhagyta a fejlett fegyverrendszer telepítését, amelyet a phenjani rezsim elmúlt napokban történt rakétakísérletei csak még inkább felgyorsítottak. Az első ütegeket és radarállomásokat kedden szállították le a dél-koreai fővárostól 40 kilométerrel délre fekvő Osan légibázisára.
A THAAD légvédelmi rendszer egyaránt képes kis, közép és nagy hatótávolságú, valamint interkontinentális ballisztikus rakéták megsemmisítésére a becsapódást megelőző fázisban, az adott üteg 200 kilométeres körzetén belül. A 15 ezer méteres magasságban is bevethető ellenrakéták nincsenek robbanótöltettel felszerelve, csupán a kinetikus energiát használják a ballisztikus rakéták semlegesítésekor, ami bizonyos esetekben biztonságosabb megoldásnak számít.
A THAAD alapvetően védelmi fegyver, ám telepítése stratégiai szempontból gyengíti a fejlett rakétatechnológiával rendelkező államok katonai nyomásgyakorlásra építő képességeit. Kína a légvédelmi rendszer nagy teljesítményű radarjait is aggályosnak tartja, mivel azok az ellenrakéták hatótávolságánál jóval nagyobb területet képesek pásztázni, és fontos információkat tudnak beszerezni a kínai légvédelemről.