rány
Az áldozatok száma feltehetően növekedni fog, mivel több környékbeli házat is találat ért, és a mentési munkálatok csak lassan haladnak az utóbbi évek harcaiban rommá lőtt városban. Helyi források szerint a bombatámadás célpontjában a civilek álltak. A kórházban ápolt betegek mellett számos orvos is életét vesztette a légicsapásokban, közöttük a súlyos harcok ellenére a városban maradt utolsó gyermekgyógyász is.
A lázadók a kormányerőket teszik felelőssé a bombázásokért, amelyek feltételezéseik szerint egy új aleppói hadműveletet készítenek elő. Lapzártánkig nem sikerült független források által is megerősíteni, hogy valóban Damaszkusz vagy az Aszadot támogató orosz légierő állna a támadás mögött, bár a nyugati koalíción kívül csak ők rendelkeznek légi jelenléttel Szíriában.
A mérsékeltnek tartott felkelők kezén lévő negyedet érintő akció újból ráirányítja a figyelmet a fegyveres összecsapások utóbbi napokban tapasztalható kiújulására. Félő, hogy megszakad a nehezen tető alá hozott, jelenleg stagnáló békefolyamat.
A negatív várakozásokat tovább erősíti, hogy a hivatalosan meglévő fegyverszünet ellenére az elmúlt 48 órában több mint százan vesztették életüket a harcokban, jelentette be csütörtökön az ENSZ szíriai különleges megbízottja, Staffan de Mistura. A diplomata hangsúlyozta, hogy a közös pontok ellenére még mindig távoli a politikai átalakulás tervének létrehozása a szemben álló felek vonakodása miatt.
A puhatolózások legutóbbi tárgyalási fordulójának lezárulását követően egyetértés tapasztalható a felek között a tekintetben, hogy a jövőbeni átmeneti kormányban az Aszad-rendszer jelenlegi prominenseinek is helyet kell adni. Mistura ugyanakkor kiemelte, hogy a nagyhatalmak és a jelentősebb regionális szereplők segítsége nélkülözhetetlen az alapvető ügyek kidolgozásában, az életképes politikai átmenet érdekében.

Kiújultak az összecsapások a polgárháború sújtotta országban
A fegyverszüneti megállapodás eróziója azonban veszélybe sodorja a kiegyezést, mivel a szemben álló felek újra visszatérni látszanak a katonai megoldások felé, hívta fel a figyelmet a különleges megbízott. Mistura szerint biztosítani kell, hogy a kormányerők és a felkelők se tekintsenek valós opcióként az erőszakra.
A tárgyalások érdemi folytatását azonban tovább nehezítheti, hogy Moszkva az ENSZ Biztonsági Tanácsához fordult, indítványozva két szíriai ellenzéki csoport, az iszlamista Dzsais al-Iszlám és az Ahrár al-Sám fekete listára helyezését. Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet szerint az említett szervezetek amellett, hogy nem tartják be a fegyverszünetet, terrorcselekményekben vesznek részt. A Moszkva által támogatott damaszkuszi kormány ugyancsak terrorszervezetként tartja számon mindkét csoportot.
Rejtélyes szállítmány
A szíriai kormányerők izraeli gyártmányú fegyvereket foglaltak le a napokban az ország dél-keleti régiójában található asz-Szuvajda mellett. A helyi sajtó beszámolója szerint a hadianyagot szállító jármű az Iszlám Állam kelet-szíriai területei felé tartott. A teherautó átvizsgálása során héber feliratú aknákat, aknavetőket, RPG-rakétákat és kézigránátokat találtak. Még nem tisztázott, miként kerülhettek az izraeli gyártmányú robbanóeszközök Szíriába. A Jordán határon található asz-Szuvajda tartományban számos drúz él, akik túlnyomó része éveken keresztül a rezsimet támogatta. A kisebbség egyik ellenzéki vezetőjének tavalyi meggyilkolása azonban megváltoztatta a közhangulatot. Izraelben ugyancsak jelentős drúz kisebbség él, amely magyarázatot adhat a fegyverek származására.