Kétéves mélypontra süllyedt tegnap a rubel dollárhoz viszonyított árfolyama és az Aeroflot orosz légitársaság papírjának tőzsdei jegyzése annak hatására, hogy Washingtonban bejelentették: újabb szankciókat vezetnek be a Szkripal-ügy miatt Oroszország ellen. A rubel 2016. augusztus 2-a óta a leggyengébb szintre került, amikor egy dollárért 66,73 rubelt kellett adni a moszkvai tőzsde devizakereskedésében.
Tovább csökkentek az irányadó indexek is a moszkvai értéktőzsdén: napi mélypontján a dollárban számított RTS-index 3,65 százalékos, a rubelben számított MICEX-index pedig 1,55 százalékos veszteséget mutatott. A nap egyik fő veszteseként az Aeroflot 12,25 százalékos mínuszban, 98,15 rubelen is forgott, miután Washington jelezte, fontolgatja, hogy felfüggeszti az orosz légitársaság repülési jogait.
Heather Nauert amerikai külügyi szóvivő szerdán jelentette be: az USA megállapította, hogy Oroszország ideggázt használt a tavasszal a volt orosz kettős ügynök, Szergej Szkripal és a lánya megmérgezésekor az angliai Salisburyben, ezért újabb büntetőintézkedéseket vezet be Oroszország ellen. Az európai országok és az USA korábban összesen száz orosz diplomatát utasítottak ki területükről.
A szankciók várhatóan augusztus 22-e körül lépnek életbe, majd három hónappal ezután újabbak várhatók, ha addig Moszkva nem ad biztosítékot arra, hogy többé nem alkalmaz vegyi fegyvert, és lehetővé teszi az ENSZ-ellenőrzést is. Az augusztus végén életbe lépő büntetőintézkedések pénzügyi és exportkorlátozások lesznek, s a Reuters értesülései szerint nemzetbiztonságilag érzékeny termékeket is érinthetnek.
Ebbe viszont nem értendő bele automatikusan a kormányközi űrrepülési és űripari együttműködés, valamint a polgári légi forgalom biztonságára vonatkozó egyezmény – ezeken a területeken egyedileg bírálják el a szankciók esetleges alkalmazását. A második körben várható szankciók viszont szigorúbbak lehetnek.
Elképzelhető, hogy az Egyesült Államok alacsonyabb szintre szállítja a diplomáciai kapcsolatokat és felfüggesztheti az orosz Aeroflot légitársaság amerikai járatait. A Kreml ugyanakkor elfogadhatatlannak tartja, hogy az USA az Oroszország ellen bevezetendő újabb gazdasági szankciókat a Szkripal-ügyhöz kösse, amelyhez – állításuk szerint – Moszkvának nem volt köze.
„A féktelen ruszofób hisztéria jelének” nevezte Leonyid Szluckij, az orosz parlament külügyi bizottságának elnöke a szankciókat. Kiemelte, az új amerikai büntetőintézkedések esetén Oroszország ellenlépéseket tehet az ellenszankciókról hozott új törvénye alapján.