„A hadsereg már jelen van az utcákon Caracasban. Készülődik a tüntetés” – írja egy venezuelai férfi a Twitter közösségi oldalon. „Az ellenzék vezette sztrájk megkezdődött, néhány üzlet és patika még nyitva van. A szomszédaim szerint jobb, ha ma itthon maradunk” – tweeteli egy venezuelai nő is a fővárosi helyzetről.
A dél-amerikai országban hónapok óta folyamatosak a kormányellenes tüntetések, a tehetetlen ellenzék most először szólította fel a lakosságot huszonnégy órás munkabeszüntetésre. A tegnapi sztrájkkal az elnök terve ellen tiltakoznak: Nicolás Maduro nemzetgyűlési választásokat akar tartani, majd az új törvényhozással átíratni az alkotmányt, megszilárdítva saját hatalmát. Maduro nem állt el a tervétől annak ellenére sem, hogy vasárnap egy nem kötelező erejű népszavazás keretében 7,6 millió állampolgár utasította el azt.

A megmozdulások április óta tartanak Caracasban
Az ellenzéki többségű törvényhozás eszköztelen, ugyanis az elnök minden lépést megakadályoz a legfelsőbb bíróság és a hadsereg támogatásával. Mindeközben az ország gazdasága az utóbbi egy évben teljesen összeomlott: folyamatos az élelmiszerhiány, az alapvető termékek és a gyógyszerek is hiányoznak a polcokról. Mivel Maduro nem fogad el nemzetközi segítséget, a fosztogatások és az utcai erőszak mindennapossá vált. „Nem tudom másképp mondani, félek a városban, ahol születtem. A félelem velem van, akárhányszor busszal, metróval utazom, vagy az utcán sétálok, vagy vezetek. Az erőszak Venezuela mindennapjainak részévé vált”– írja egy venezuelai nő, Aglaia Berlutti a Global Voices nemzetközi portálon.
A tüntetések április óta tartanak Caracasban, ez idő alatt több mint százan vesztették életüket. A tegnapi általános sztrájkhoz most a közlekedési vállalatok mellett a munkavállalói szakszervezetek többsége is csatlakozott. A tüntetők már szerdán torlaszokat állítottak fel az utakon, pedig tisztában vannak vele: a hadsereg ellenáll, és ők könnyen a rács mögé kerülhetnek. Az ellenzék azonban most komolyan tervez: az általános sztrájkot követően ma a nemzetgyűlés új jelölteket állít a Legfelsőbb Bíróság posztjaira, leváltva a kormánypárti bírákat. Szombatra újabb tüntetést szerveznek, ezt követően pedig egy új kormány megalakítása lesz a cél. „Miután megszabadulunk a jelenlegi vezetéstől, egy demokratikus kormányt hozunk létre” – fogalmazott Henry Ramos Allup ellenzéki képviselő. A politikus szerint az új kormány elsődleges feladata a humanitárius válság kezelése lesz, különösen az egészségügyi ellátás hiányának megoldása. „Egy nemzeti, helyreállító kormányt hozunk létre, széles körű képviselettel” – emelte ki.
Mindeközben Maduro is hosszú távra tervez, és megszokott televíziós beszédében egy különleges vészhelyzeti tervvel állt elő. Célja, hogy leszámoljon az ellenzéki tüntetések mögött megbúvó összeesküvőkkel, felvegye a harcot a nemzetközi nyomással szemben és megküzdjön Venezuela függetlenségéért.