Katolikus és evangélikus vezetők üdvözölték szerdán, ugyanakkor számos bírálatot is kiváltott a bajor kormány előző napi döntése, amelynek értelmében júniustól kötelező lesz keresztet kifüggeszteni a 13 milliós német tartomány hivatali épületeiben. Mégpedig az előtérben, nem pedig az egyes helyiségekben; ezzel az osztálytermekkel kapcsolatos vita felmelegítését és az esetleges pereket akarja megelőzni a Münchenben abszolút többséggel kormányzó Keresztényszociális Unió (CSU).
– A kereszt nem egy vallás jelképe – mondta Markus Söder miniszterelnök, aki a párt listavezetője is lesz az októberi tartományi választásokon. A kormány szerint a feszület a kulturális önazonosságot, a keresztény hagyományt fejezi ki.
– Természetesen jó, hogy kifüggesztik a keresztet, és az egység, a kiengesztelődés, a béke, a testvériség és a szolidaritás jeleként teszik egyértelművé – fogalmazott Ludwig Schick bambergi érsek. Üdvözölte a döntést Lorenz Wolf, a bajor katolikus irodák vezetője is; ez a hivatal ápolja az egyház kapcsolatait az állammal.
– A kereszttel összekapcsolódó értékeknek az államvezetés számára is irányadónak kell lenniük, attól függetlenül, hogy természetesen biztosítva marad a világnézeti semlegesség – mondta. Más felekezeti vezetők kevésbé voltak lelkesek. Heinrich Bedford-Strohm, a német evangélikus egyház tanácsának elnöke – egyben bajor püspök – egyetértett ugyan a kifüggesztéssel, de figyelmeztetett: a jelképpel nem szabad politikai célból visszaélni. Bajorország lakosságának mintegy fele katolikus, egyötöde pedig evangélikus.

Markus Söder szerint a kereszt nem vallási jelkép, hanem a kulturális önazonosságot fejezi ki
Fotós: Europress/AFP
Josef Schuster, a németországi zsidók központi tanácsának elnöke úgy nyilatkozott: elvben nem ellenzi a kereszteket, de szerinte fel kell tenni a kérdést, milyen célt szolgálnak valójában. Charlotte Knobloch, a müncheni és felső-bajorországi zsidó hitközség elnöknője megértőbbnek bizonyult: a bevándorlók integrációjának gigászi feladata miatt szükséges normákat és értékeket meghatározni, az identitást ezeken keresztül is megmutatni – állította. Mohamed Abu El Qomsan, a bajorországi muszlimok vezetője azt mondta: a kereszt magától értetődően vallási szimbólum, amelynek kihelyezése sérti a semlegesség elvét.
A Münchenben ellenzékben lévő pártok egyöntetűen választási kampányfogásról beszéltek. Alice Weidel, a bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak Bundestag-frakcióvezetője szerint a keresztény uniópártok nem tudják tettekkel – a bűnözés visszaszorításával és a szociális ellátórendszer javításával – megvédeni az alapértékeket.