A jogi végzettséggel rendelkező, 73 éves Rodrigo Duterte elsősorban azzal nyerte meg 2016 tavaszán a Fülöp-szigeteki elnökválasztást, hogy megígérte, zéró toleranciát hirdet a bűnözés ellen, és elnöksége első félévében százezer drogkereskedő és bűnöző legyilkolására hatalmazza fel a hatóságokat. Az elnök jó referenciákkal is alá tudta támasztani a nemzetközi közösséget megbotránkoztató kampányígéreteit, a politikus ugyanis 22 éven át Davao város rendteremtő polgármestereként mintegy 1400 bűnözőt likvidáltatott, ezzel pedig sok helyi elismerését sikerült kivívnia.
A kemény kéz ígéretével 2016 nyarán hivatalba lépő elnök könyörtelen intézkedései miatt folyamatosan a nemzetközi média reflektorfényében „tündökölt”. Jogvédő szervezetek és nyugati országok sora szólította fel Dutertét a drogellenes hadjáratának befejezésére, de legalábbis annak mérséklésére, a Fülöp-szigeteki elnököt azonban nem hatották meg a humanitárius érvek.
Ez a szigetország külpolitikájában is maga után vont némi fordulatot, hiszen Manila hagyományosan az Egyesült Államok legfontosabb térségbeli szövetségesének számított, Dutertének azonban egyáltalán nem sikerült megtalálnia a közös hangot Barack Obama akkori amerikai elnökkel, ez pedig a két ország kapcsolatának drasztikus romlásához vezetett.
Bár Donald Trump elődjénél már sokkal elnézőbben viszonyul a Fülöp-szigeteki elnökhöz, és a tavaly novemberi találkozójukon arról is biztosította, hogy támogatja drogellenes háborúját, a keménykezű politikus – kampányígéretéhez híven – ugyanakkor igyekezett szorosabbra fűzni a szigetország kapcsolatát Kínával, ez pedig mostanra jövedelmezőnek bizonyult.
A Bloomberg összeállítása szerint ugyanis a Kína felé való nyitás jelentős növekedést idézett elő a turizmusban, Duterte ráadásul 2016-os pekingi látogatásakor jelentős kereskedelmi és gazdasági beruházásokról is megállapodott Hszi Csin-ping kínai elnökkel, ezek eredménye pedig mostanra a mindennapokban is érződik. Az amerikai hírügynökség adatai szerint a délkelet-ázsiai szigetország gazdasági teljesítménye 6 százalékkal nőtt 2016 óta, az egyre magasabb jövedelmeknek köszönhetően pedig Duterte népszerűsége sem kopott meg. Emellett az infrastrukturális fejlesztéseknek is külön figyelmet szentelt az elnök: közel 170 milliárd dollárnyi összeget fordított utak és vasúti hálózatok kiépítésére, s ezzel több százezer munkahelyet is sikerült teremtenie.
A hatéves hivatali idejének hátralevő része azonban nagy kihívás elé állíthatja az elnököt, a gazdasági kilátások ugyanis nem sok jóval kecsegtetnek: például az utóbbi öt év legmagasabb inflációs rátáját könyvelhették el Manilában, és a Fülöp-szigeteki valuta, a peso értéke 12 éve nem volt olyan alacsony az amerikai dollárhoz viszonyítva, mint most. A Washington és Peking között elharapódzó kereskedelmi háború további magas kamatlábakat eredményezhet, Rodrigo Dutertének tehát mihamarabb újabb eredményeket kell felmutatnia ahhoz, hogy megőrizze népszerűségét a választók körében.