Továbbra is számos kérdőjel övezi Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnök menedékjogügyét, miközben magas szintű politikai megbeszélések is folytak Budapest és Szkopje között. De Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a tegnapi Kormányinfón azt mondta: a kormány nem politikai, hanem jogi kérdésnek tekinti az ügyet.
A folyamatban lévő menekültügyi eljárásra hivatkozva a fideszes politikus az újságírók vissza-visszatérő kérdéseire is ugyanazt ismételte meg: majd az illetékes hatóság – amely egyébként a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal – közli a részleteket, amelyeket indokoltnak tart. Gulyás többször is, így a macedón kiadatási kérelem kapcsán is azt mondta, hazánk a jogszabályoknak megfelelően jár el. Egy-két részletre ugyanakkor fény derült a Kormányinfón.
– A magyar állam semmilyen segítséget nem nyújtott ahhoz, hogy Nikola Gruevszki elhagyja Macedóniát – szögezte le Gulyás, hozzátéve, a macedón politikus egy magyar külképviseleten, de nem Macedóniában jelezte a szándékát menekültkérelem beadására. Orbán Viktor miniszterelnök nem találkozott a Budapesten, egyes sajtójelentések szerint egy ismert hotelben megszállt Gruevszkivel – mondta Gulyás Gergely, aki hozzáfűzte: a kormányfő „jól szórakozott” a sajtóhíreken, amelyek szerint Gruevszki Orbán házában lenne.
Szavai szerint a magyar hatóságok biztonsági okokból döntöttek amellett, hogy Gruevszki meghallgatására Budapesten, ne pedig az államhatáron, a tranzitzónában kerüljön sor. Azt is figyelembe vették, hogy olyasvalakiről van szó, aki tíz éven keresztül – 2006 és 2016 között – irányította országát. Gulyás elmondta, „biztosított”, hogy Gruevszki ne hagyhassa el hazánkat.
Tegnap a magyar ellenzéki pártok mellett az amerikai kormány is sürgette, hogy Budapest adja ki Gruevszkit Macedóniának. – Számos bíróság megerősítette az ítéletet, ráadásul négy másik büntetőeljárás is folyamatban van vele szemben. Azt tartjuk helyénvalónak, hogy a macedón igazságszolgáltatási rendszer vonja felelősségre – közölte a washingtoni külügyminisztérium a Politico amerikai lappal.
Gruevszkit hivatali visszaélés miatt ítélték el; a verdikt szerint miniszterelnökként befolyást gyakorolt egy csaknem 200 millió forintot érő páncélozott Mercedes közbeszerzésére, jutalékot is kapott a pályázat nyertesétől, illetve ő maga személyes használatra is igénybe vette a luxusautót.
Gruevszki ártatlannak vallotta magát ebben és további négy ügyben is; szerinte az eljárások politikai indíttatásúak, mögöttük a Zoran Zaev vezette baloldali kormány áll. Miután Gruevszki egy hete nem vonult be a börtönbe, majd bizonyossá vált, hogy Magyarországon van, Szkopjében nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene.
A kérdőjelek – hogyan jutott Gruevszki Budapestre, és milyen okmányai vannak, miután bevonták az útlevelét? – a médiaspekulációk révén nem fogyatkoznak, hanem szaporodnak. Bojko Boriszov bolgár kormányfő tegnap „száz százalékban hamis hírnek” nevezte a Népszava információját, miszerint Gruevszkinek bolgár útlevele lehetett. A Politika szerb lap pedig azt írta, a politikus hamis okmánnyal kelhetett át a macedón határon, a tiranai magyar nagykövetségen jelentkezett, majd az albán fővárosból a – 2012-ben egyébként megszűnt – Malév járatával jött hazánkba.