Letartóztattak egy köztisztviselőt Franciaországban azzal a gyanúval, hogy bizalmas információkat közvetített Észak-Koreának, jelentették kedden francia igazságügyi források. Benout Quennedey a francia parlament felsőházában dolgozott, és a szakterülete többek között Észak-Korea volt. A férfit hétfőn vette őrizetbe a francia belbiztonsági szolgálat (DGSI), hogy kihallgassák.
Az ügyészek szerint Quennedey információkat gyűjthetett és továbbíthatott külföldi hatalmak számára, ezzel valószínűsíthetően aláásva a francia nemzeti érdekeket. Az ügyben márciusban indult vizsgálat, most házkutatást tartottak a hivatalnok párizsi otthonában, és Dijonban élő szüleit is meghallgatják. Gerard Larcher szenátusi házelnök környezetéhez közeli források arról számoltak be, hogy a biztonsági szolgálat emberei a szenátus épületében is átkutattak egy irodát.
A francia törvényhozás hivatalos weboldala szerint Quennedey az építészettel, örökséggel és kertekkel foglalkozó részlegen felelős a gazdálkodási és pénzügyi tevékenységért. A férfi ugyanakkor gyakran írt cikkeket Észak-Koreáról, ahol 2005-ben járt először, és azóta több alkalommal is látogatást tett. Többször is nyilatkozott külpolitikai szakértőként olyan híroldalakon, mint az RT France, az orosz híroldal francia nyelvű kiadása. Tavaly megjelent második könyve az országról, Az ismeretlen Észak-Korea címmel.
A francia hivatalnok emellett annak a szervezetnek is a vezetője, amely a francia és koreai kapcsolatokat hivatott erősíteni. A társaságot 1960-ban alapították a szocialista és kommunista felfogással szimpatizáló francia újságírók, emlékeztet a The Guardian brit lap. Tagjai azóta is a közelebbi kapcsolatot keresik az országgal, illetve Észak- és Dél-Korea egyesítését támogatják.
A világ egyik utolsó kommunista államaként számon tartott Észak-Korea kapcsán rendszeresen kerülnek napvilágra kémtörténetek. Észak-Korea fő hírszerzési célpontja Dél-Korea, Japán és az Egyesült Államok, elemzők szerint Malajziában, Szingapúrban és Indonéziában lehetnek a legnagyobb kémhálózataik. Észak-koreai titkosügynökök már többször követtek el külföldön is merényleteket, tavaly állítólag Kim Dzsong Un diktátor féltestvérét, Kim Dzsong Namot mérgezték meg a Kuala Lumpur-i nemzetközi repülőtéren.
Az ország külkapcsolatainak enyhülését jelentette Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető júniusi szingapúri csúcstalálkozója, ám azóta a tárgyalások megakadtak. A Koreai Népi Demokratikus Köztársaság vezetője ebben az évben egyezett meg Dél-Koreával, hogy még idén aláírják a háborút lezáró békeszerződést, ugyanis a két ország között az 1953-ban kötött tűzszünet van érvényben, emellett a nukleáris fegyverkezési program felfüggesztésére is ígéretet tett. Washington továbbra is fenntartja a szankcióit, amíg Phenjan nem tesz eleget a denuklearizációnak.