Luxemburg következetesen ellenezte az adóelkerülés elleni uniós erőfeszítéseket még Jean-Claude Juncker jelenlegi európai bizottsági elnök miniszterelnöki irányítása alatt – derül ki a több európai médiumnak, köztük az NDR német közrádiónak kiszivárogtatott dokumentumokból. – Újra teljesen világossá vált, hogy a többség nem érdekelt a tényleges reformokban. Luxemburg képviselői azt mondták: alapvetően elleneznek minden javaslatot, hogy nyilvánosságra kerüljön, mit mondtak el a vitában – áll például egy német diplomáciai iratban, amely a vállalati adózással kapcsolatban még 1998-ban felállított EU-munkacsoport működésével kapcsolatos. Juncker 1995 és 2013 között volt a nagyhercegség kormányfője, és évtizedeken át irányította országa pénzügyeit. A Luxemburger Wort napilap szerint „régi vádakat” hoznak fel Junckerrel szemben, de vannak, akik cselekvést sürgetnek.

Sokak szerint az Európai Bizottság elnökének le kellene mondania
– Le kellene mondania. Abszurd, hogy európaiak millióinak, akik a társadalmi megosztottságot eredményező megszorító politikától szenvedtek, most az adódömping keresztapja jut az Európai Bizottság élén – mondta Fabio De Masi, a német radikális Die Linke (Baloldal) európai parlamenti (EP) képviselője, az illetékes EP-bizottság alelnöke. A luxemburgi kormány nem reagált. Juncker 2015-ben azt válaszolta az Európai Parlamentben a faggatózásokra: „túlbecsülik ebben a politikai képességeimet”. Pedig Luxemburg tavalyelőtt is 172 titkos adómegállapodást kötött vállalatokkal, derült ki a múlt hónapban.
Az EUobserver hírportál felemlegeti: Brüsszel egyre jobban elszakad a polgároktól. José Manuel Barroso, az előző bizottsági elnök annál a Goldman Sachs bankháznál helyezkedett el, amely elismerte, hogy a pénzügyi válság előtt milliárdokkal rövidítette meg a befektetőket. Neelie Kroes volt versenyjogi EU-biztos elmulasztotta bevallani bahamai érdekeltségét, Günther Oettinger biztos pedig egy lobbista magángépét vette igénybe.
A tiltakozások ellenére egyikőjüket sem szankcionálták. „Juncker célul tűzte ki, hogy a bizottságnak politikai profilt ad: bürokratikus siló helyett olyan szervezetként működteti, amely az EU-polgárok gondjaival foglalkozik” – pirít rá az elnökre a bécsi Die Presse tegnapi kommentárja, megjegyezve: a kiszivárogtatások Junckertől függetlenül a felszínre hozzák, mennyit változtak az idők Európában. – Akkor azt gondoltuk, hogy a torta elég nagy. Közben azonban az euróválság kilencedik évét írjuk, a bocsánatos bűnök időszaka pedig rég elmúlt aranykornak számít – teszi hozzá.