A szűkszavú nyilatkozatok szerint a támadás a nemzetbiztonsági bizottság almati épülete ellen irányult, és a támadók egy rendőrőrsre is rálőttek. Az egyik tettest azonosították, a másik azonban elmenekült, így Almatiban vörös riasztást adtak ki, a hivatali épületeknek otthont adó negyedet lezárták, a rendőrség pedig átfésülte a környező házakat.
Lezárták a vasútállomást is a terrorelhárító akció miatt. Almati ugyan a fővárostól távol fekszik, de ma is az egyik legfontosabb kereskedelmi központ az országban, ahol ráadásul a támadást követő órákban várták Nurszultan Nazarbajev elnököt, hogy részt vegyen egy találkozón a helyi biztonsági tanácsban. Az Interfax orosz hírügynökség úgy tudja: az elfogott elkövető 27 éves, és a „nem hagyományos iszlám” követője.
Kazahsztán Közép-Ázsia legstabilabb állama, ahol a lakosság az iszlámot követi, de rendkívül ritka a szélsőségesség. A kazah titkosszolgálat azonban a múlt hónapban az aktobei terrorakció után letartóztatott egy körülbelül 25 főből álló csoportot, akiket azzal gyanúsítanak, hogy közel állnak az Iszlám Állam terrorszervezethez. Az aktobei támadás a mostaninál sokkal súlyosabb volt, elemzők szerint a cél a nyugat-kazahsztáni város feletti fennhatóság megszerzése és egy bázis kialakítása volt, figyelembe véve az ország óriási kiterjedését és viszonylag csekély lakosságát.
Aktobe városában már 2011-ben volt egy öngyilkos merénylet, a hatóságok azonban az ilyen jellegű próbálkozásokat mindig csírájában elfojtják. A kazah elnököt sokszor vádolják önkényuralkodói attitűddel, a demokratikus jogok megnyirbálásával, a szavazások eddig soha nem kapták meg a nemzetközi megfigyelőktől a szabad minősítést, ugyanakkor Nazarbajev már Kazahsztán 1991-es függetlenedésekor a stabilitást tette meg politikája alapjává.