Minden olyan forgatókönyv, amely katonai fellépéssel számol Észak-Korea ellen, katasztrófához vezetne – figyelmeztetett Szergej Lavrov orosz külügyminiszter tegnap az orosz parlament felsőházában. A koreai válságról a tegnapra virradó éjszaka folyamán telefonon tárgyalt egymással Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök.
A Ria Novosztyi orosz hírügynökség emlékeztetett arra: Oroszország és Kína a minap azt javasolta, hogy Észak-Korea a térségbeli helyzet stabilizálása érdekében hirdessen moratóriumot az atom- és rakétakísérletekre, Dél-Korea és az Egyesült Államok pedig tartózkodjon a közös hadgyakorlatoktól. Washington figyelmen kívül hagyta ezt a javaslatot.
A Kínában tartózkodó Mun Dzse In dél-koreai elnök tegnapelőtt Hszi Csin-ping (Xi Jinping) államfővel, tegnap pedig Li Ko-csiang (Li Keqiang) kormányfővel tárgyalt, s az észak-koreai nukleáris fenyegetés elleni közös fellépést szorgalmazta.

Mun Dzse In és Li Ko-csiang közös fellépést szorgalmazott
Mun közeledését Kínához több hónapnyi nem hivatalos kínai megtorló lépések előzték meg, amelyeket a THAAD amerikai légvédelmi rakétarendszerek dél-koreai telepítése miatt tett Peking. Peking azért kifogásolja az észak-koreai fenyegetésre hivatkozva telepített amerikai rendszert, mert radarjának hatósugara eléri Kína területét. A kínai elnök hangot adott annak a meggyőződésének, hogy Mun látogatása hozzájárul a két ország kapcsolatainak a kölcsönös bizalmon és tiszteleten alapuló javításához.
Japán eközben újabb szankciókat vetett ki tegnap Észak-Koreára, hogy elérje az 1970-80-as években elrabolt japánok szabadon engedését és az észak-koreai nukleáris és rakétaprogram leállítását. Tokió 19 olyan észak-koreai cégnek fagyasztotta be bankszámláit, illetve javait, amelyek pénzügyekkel vagy szén- és ásványbányászattal, -szállítással foglalkoznak, és amelyeket az Egyesült Államok már eddig is büntetőintézkedésekkel sújtott.