A kelet-németországi Chemnitzben történtek után a nyugati országrészre, Rajna-vidék–Pfalz tartomány Landau nevű városára irányul a németek figyelme, amelynek bíróságán ma hirdetnek ítéletet a Kandelben tavaly decemberben megölt tinédzser lány ügyében. Mint ismeretes, december 27-én egy afgán fiatalember, Abdul Mobin Davodzai egy konyhakéssel leszúrta mindössze 15 éves exbarátnőjét, a német Mia Valentint a Kandel nevű kisvárosban.
A férfi két évvel ezelőtt menekültként érkezett Németországba, ám menedékkérelmét tavaly februárban elutasították a hatóságok. Ennek ellenére Németországban maradhatott. Sajtóbeszámolók szerint bosszúból ölte meg a fiatal lányt, aki nem sokkal azelőtt szakított vele. A gyilkosság előtt többször megfenyegette, meztelen fotókat osztott meg a lányról az interneten, és féltékenységből a lány egyik osztálytársát is megverte. Mia szülei többször is feljelentést tettek a rendőrségen.
Amellett, hogy egy elutasított menedékkérő követte el a gyilkosságot, az is nagy felháborodást váltott ki a német társadalomban és politikusok körében egyaránt, hogy a férfi – ahogyan sokan mások – minden bizonnyal hazudott az életkoráról, és nem tizenöt éves volt a gyilkosság idején. Orvosok később megállapították, hogy legalább 17 és fél éves volt, de inkább 20.

Korábban is voltak erőszakba torkolló tüntetések
Fotó: Europress/AFP
A landaui bíróság mindenesetre fiatalkorú által elkövetett bűntényként kezeli az incidenst, ezért a bírósági tárgyalást mindvégig zárt ajtók mögött tartották. A sajtó így csak értesülések alapján tudott beszámolni a tárgyalásról, amelyen Abdul Mobin Davodzai állítólag idegesen viselkedett, egy alkalommal leköpött és fojtogatni kezdett egy őrt. A fiatalkori bűnelkövetőkre vonatkozó törvények alapján az afgán férfit legfeljebb tíz év börtönbüntetésre ítélhetik, különösen súlyosnak tartott vétség esetén tizenöt évre.
Ahogyan a chemnitzi emberölés, úgy a kandeli gyilkosság is migrációellenes tüntetéseket, illetve antifasiszta ellentüntetéseket váltott ki. Korábban lapunk is beszámolt róla, hogy az év eleji felvonulásokon sokan Angela Merkel kancellár bevándorláspolitikáját okolták a történtekért, illetve Orbán Viktor miniszterelnököt éltették, aki szerintük rendet teremtett Magyarországon.
A DPA német hírügynökség beszámolója szerint az elmúlt hétvégén is kisebb tüntetésekre került sor, korántsem olyan nagyszabásúakra, mint amilyenek a napokban láthatók voltak Chemnitzben. „Abban reménykedünk, hogy a bírósági tárgyalás lezárultával visszatér a nyugalom Kandelbe” – nyilatkozta Malu Dreyer, Rajna-vidék–Pfalz szociál-demokrata miniszterelnöke.