Lapzártánkig nem zavarták meg jelentősebb incidensek a kormányerők és a mérsékeltnek tartott felelők között hétfő este óta érvényben lévő tűzszüneti megállapodást. A Washington és Moszkva együttműködésével létrejött fegyvernyugvás első 48 órája ma este jár le, amit a megállapodás értelmében újabb kétnapos szakaszokkal lehet meghosszabbítani. Bár a szemben álló felek jelenleg láthatóan tartózkodnak az összecsapások kiújulásához vezető komolyabb akcióktól, számos elemző hosszabb távon bizonytalannak tartja a tűzszünet jövőjét.
A vélekedés nem alaptalan, hiszen a konfliktus résztvevői a külső nyomáson túl nem igazán hajlanak a megbékélésre. Bassár el-Aszad szíriai elnök kedden egy damaszkuszi mecsetben ígéretet tett, hogy az ország minden négyzetcentijét visszaveszik a terroristáktól, helyreállítva Szíria területi integritását. A felkelők közül sokan attól tartanak, hogy az átmeneti fegyvernyugvás egyedül a kormányerőknek kedvez.

Könnyedén fellángolhat a konfliktus
A polgárháború dúlta Szíria jelentős részén tapasztalható viszonylagos nyugalom korántsem jelenti azt, hogy a hadműveletek teljesen szünetelnének, hiszen az iszlamista szervezetek elleni fellépés továbbra is folytatódik. Damaszkusz emiatt összeütközésbe is került Ankarával, mivel illegitimnek tartja a török vadászgépek szíriai támadásait. A szíriai külügyminisztérium a szükséges ellenintézkedések megtételével fenyegetett.
Az orosz légierő bombázói több légicsapást is végrehajtottak tegnap az Iszlám Állam nemzetközi terrorszervezet és az al-Kaidával egy hónapja szakító al-Nuszra Front, az újabban csak Dzsabhat Fatah al-Sam névvel fémjelzett szélsőséges csoport állásai ellen. Az Iszlám Állam a ránehezedő nyomás ellenére sem hagy fel régi, jól bevált módszereivel. A minap egy újabb, a szervezethez tartozó dzsihadisták által végrehajtott brutális kivégzéssorozatról kerültek ki felvételek a világhálóra, ezeken 15, kémkedéssel vádolt civilt mészárolnak le az áldozati ünnep alkalmából.
A rendkívül összetett szíriai helyzetet tovább bonyolítják a Golán-fennsík mentén zajló összetűzések. A terület több mint négy évtizede, a jom kippuri háború óta Izrael katonai megszállása alatt áll. A szíriai válság öt évvel ezelőtti kitöréséig egyetlen puskalövés sem dördült el a vitatott határvonal közelében. A terület feletti ellenőrzést azonban jelenleg az egymással is harcban álló felkelőcsoportok és a szíriai hadsereg megosztva gyakorolja. Az utóbbi napokban újfent számos tüzérségi akna csapódott be az izraeli oldalon, ezért az izraeli légierő több szíriai célpontot is bombázott. Damaszkusz azt közölte, hogy a kormányerőknek sikerült lelőniük egy izraeli vadászgépet, ám ezt Izrael tagadja. Szakértők szerint a komolyabb eszkaláció lehetősége rendkívül alacsony.