A változásokról a családon belül régóta pletykáltak, de tegnap született meg róla a királyi határozat. Szalman király felszólított mindenkit, hogy tegyen hűségesküt a trónörökösnek, egyúttal minden tisztsége alól felmentette Mohammed bin Najef herceget. A távozó herceg elsőként tette le a hűségesküt fiatal utódja előtt. A döntésre rábólintott a Szövetségi Tanács, a szaúdi uralkodóház befolyásos hercegeiből álló csoport is, ami azt jelenti, hogy a 31 éves Mohammed bin Szalman komolyabb ellenkezés nélkül kerülhet a királyság második legfontosabb tisztségébe. Mint a szaúdi hírügynökség közölte, a 34 tagú testületben 31 szavazatot kapott a trónörököscsere.
Az uralkodó maga választja ki utódját, így azt nevez ki a tisztségre, akit akar, ám a királyi házban rengeteg kisebb-nagyobb frakció működik, akik igyekeznek a saját jelöltjüket a király figyelmébe ajánlani. Amikor 2006-ban Abdullah herceg lépett trónra Fahd király halálakor, nem volt kérdés, hogy az országot tíz éven át régensként irányító herceg követi testvérét, ám a jövővel kapcsolatos kérdések nyitottak maradtak az első generációs hercegek előrehaladott kora miatt.
Akkor Szultan és Najef herceg küzdött a szudairi klán érdekeiért, azon hét édestestvérről van szó – köztük a jelenlegi király, Szalman –, akik az államalapító Ibn Szaúd király és legkedvesebb felesége, Hussza Szudairi gyermekei voltak. Mohammed bin Najef most leváltott koronaherceg az említett, 2012-ben elhunyt Najef herceg fia. A családon belüli rendnek megfelelően eddig egyetlen király emelte fontos pozícióba a fiait, ez pedig a második király, Szaúd volt. A hatvanas években ezt általában nem támogatták a hercegek, Szaúdtól végül el is vették a trónt, fiait pedig más posztokra helyezte az új király.

Mohammed bin Szalman a maga képére formálhatja hazáját
Mohammed bin Szalman herceg a harmadik nemzedékhez tartozik, így koronahercegként megelőzi a második generációs hercegeket, ez pedig rossz vért szül. Ugyanakkor látványos, hogy az MBS monogrammal jelölt politikus milyen dinamizmussal utasította maga mögé az összes herceget és lett apja jobbkeze kevesebb mint három év alatt. Az ő irányításával kezdtek bele abba a szaúdi gazdasági reformfolyamatba, amely a világ első számú kőolajexportőrét eltávolítja az olajtól, és olyan gazdaságra áll át, amely fenntarthatóvá teszi a szaúdi életszínvonalat anélkül, hogy a fekete kincshez hozzányúlnának.
Mohammed herceg üstökösként jelent meg a szaúdi politikában, apja 2015-ös trónra lépéséig nemigen lehetett hallani a nevét, azóta viszont hozzá kötődik nemcsak a 2030-as gazdasági vízió kidolgozása, de a Jemen elleni háború, valamint a Katarral szembeni torzsalkodás is. A szaúdi tőzsde 4 százalékos emelkedéssel reagált a királyi döntésre, mivel így várhatóan a leendő uralkodó gazdasági tervei fognak megvalósulni. Hozzá kell tenni, hogy eddig is így történt, Szalman király szinte szabad kezet adott fiának, de mostanra érett meg a helyzet arra, hogy Mohammed herceg hivatalos keretek között irányíthasson.
Szalman király jelenleg 81 éves, az uralkodás terheinek nagy részét fiára hagyta. Ha meghal, először történik meg Szaúd-Arábiában, hogy nem a nagy király valamelyik fia kerül a trónra, ráadásul Mohammed herceg rendkívüli fiatalsága miatt elképzelhető, hogy nagyon hosszú ideig nem történik változás az uralkodó személyében, ami alapvető változást jelent majd a királyi házon belüli politikai folyamatokban.