Ban Ki Mun a külügyminisztériumban kezdte pályafutását, a külügyi szakvizsgát 1970-ben tette le, majd vált az amerikai–koreai kapcsolatok szakértőjévé, és 2001-ig szépen menetelt felfelé a ranglétrán, amikor is le kellett mondania miniszterhelyettesi pozíciójáról az amerikai kapcsolatok megrekedése miatt.
A mentőövet Ro Mu Hjun elnök nyújtotta neki: kinevezte külpolitikai főtanácsadójává, majd külügyminiszterré, később a kormány teljes mellszélességgel kiállt mellette, hogy ő lehessen az ENSZ következő főtitkára. Legendásan aktív népszerűsítő hadjáratot tartottak a koreaiak és Ban Ki Mun személyesen is, koreai külügyminiszterként végiglátogatta az összes országot, amely a Biztonsági Tanács tagja volt.
A törekvéseknek meg is lett a gyümölcse, a világszervezet első koreaiként Bant emelte a legfőbb irányító posztjára, amelyet 2007 első napjától egészen tavaly december végéig megtartott. Ban Ki Mun igazi nagy név a nemzetközi diplomáciában, de ezt a népszerűséget és elismertséget általában nem könnyű otthoni politikai tőkére váltani. Emlékezetes a nagy nevű egyiptomi diplomata, Mohamed el-Baradei vesszőfutása, aki hiába volt az egyeztetések sztárja világszerte, odahaza csak egy nagyon szűk réteg ismerte, annyit tartózkodott külföldön.
Koreában várhatóan áprilisban járulnak az urnákhoz a választók, hogy a korrupciós ügybe belebukott Pak Gun Hje elnök utódjáról döntsenek. Ez a poszt tetszett meg a nagy hírű diplomatának, akinek most nagyon kevés ideje van arra, hogy bebizonyítsa, ő a New Yorkban töltött tíz éven át végig figyelte hazája politikáját és életét, és abban bízik, hogy a koreaiak is értékelik azt a munkát, amelyet a világszervezet élén végzett. Ban igazából a Ro-kormányzathoz áll legközelebb, de jó diplomataként négy különböző kabinet alatt szolgált, kezdve a Csun Do Hvan vezette katonai diktatúrával egészen a liberális Ro Mu Hjunig.
A jelenlegi elnököt még nem mozdították el hivatalából, de a politikai botrány egyre kiterjedtebb, egyre több korrupt tisztviselő és cégvezető érintettsége bizonyosodik be, amely segíthet a „friss erőnek” tekintett Ban helyzetén.

Temetői látogatás Szöulban. Kezdődhet a kampány
Nem zárható ki, hogy a visszatért politikus új pártot alapít, látványosan szakítva a megcsontosodott dél-koreai pártokkal. A Banhoz közel álló segítők már elfoglaltak egy irodaépületet Szöul belvárosában, ahol a politikai visszatérésre készülnek. Csakhogy a mostani helyzetben a pártok is mozgolódnak és csábítják a jelöltet magukhoz.
Ilyen például a Szaenuri kormánypártból kivált Barun párt, akik Pak elnök asszony ügyei miatt hagyták ott a legerősebb politikai formációt, és örömmel tudnák Bant a soraikban. A felmérések szerint Ban a második helyen áll a népszerűségi listákon Mun Dzsae In mögött, aki a Koreai Demokrata Párt korábbi vezetője és a legesélyesebb elnökjelölt. Bant egyébként sokszor vádolták csúszópénzek elfogadásával, testvérét és unokaöccsét ugyanilyen ügyben le is tartóztatták.
Van egy íratlan szabály, amelyet épp megszegni készül Ban, miszerint az ENSZ-vezetők egy kis ideig várjanak, mielőtt politikai karrierbe kezdenek.
A név kötelez
Ban Ki Mun a tragikus sorsú Ro Mu Hjun elnöksége alatt lett külügyminiszter, ami sokban befolyásolta pályáját. Ro határozott nemzeti programot folytatott, számos összezördülés történt az Egyesült Államok és Korea között abban az időben, a gazdaság bukdácsolt, az ügyeket pedig Ban Ki Munnak kellett elsimítania, hiába vett fel más nevet az elnök. A nyugati világban Róként ismert politikus hazájában Nóként ismert, de mivel a diplomáciában nem jó ómen ez a név, megváltoztatták az első hangot. Ro Mu Hjun 2008-ban minden idők legnépszerűtlenebb elnökeként vonult vissza a politikától. A korrupcióval vádolt, teljesen összetört ember végül levetette magát a háza mögötti hegy tetejéről.