A Siemens négy gázturbinát adott el Oroszországba, amelyekről később kiderült, hogy a Krímbe kerültek. A hivatalosan Ukrajnához tartozó félszigetet Oroszország 2014-ben jogellenesen annektálta. Az Európai Unió ezért büntetőintézkedéseket vezetett be Oroszország ellen, és szinte teljes gazdasági embargót rendelt el a Krímmel szemben. Az MTI szerint a Siemens megerősítette: mind a négy turbina a Krímben van.
„Ez a fejlemény égbekiáltó módon megsérti a Siemens szállítási szerződéseit, az uniós szabályokat és a kölcsönös bizalmat” – húzta alá a vállalat közleményében, amelyben tudatta, hogy kivonul az Interautomatika nevű vegyesvállalatból, amely névtelenséget kérő források szerint a turbinák Krímbe szállításában is részt vett. A Siemens beszámolója szerint még soha nem történt meg az, hogy a turbinákat a német cég szakemberei nélkül helyezték volna üzembe.

Speciális lapátok készülnek a cég budapesti üzemében
Független iparági elemzők szerint a feladat roppant nehéz még hozzáértő embereknek is, de természetesen nem lehetetlen. Egy orosz cég, a Rotek ugyanakkor dolgozott már ezekkel a készülékekkel, az országban 13 hasonló turbina működik. A vállalat a Reuters hírügynökségnek nem akarta elárulni, megkeresték-e őket a Krímből, hogy segítsenek beüzemelni a turbinákat. A gépeket egy Siemens által fejlesztett automatikus vezérlőszoftver irányítja, amelyhez az orosz szakemberek nem értenek, emellett a turbinák lapátjai is különleges részegységek, amelyeket néhány évente cserélni kell, márpedig a jelenlegi helyzetben a német cég biztosan nem fog pótalkatrészeket adni az oroszoknak. Ezért ők vagy Kínából próbálnak majd utánpótláshoz jutni, vagy a saját szakállukra legyártanak egy hasonló lapátot, amely szintén roppant nehéz feladat.
A Siemens felajánlotta, hogy hajlandó felbontani az eredeti szerződést a Tyehnopromekszport nevű orosz céggel, és ennek megfelelően visszavásárolja a turbinákat. Mindazonáltal jogi lépéseket is tesznek, hogy megakadályozzák a további szállításokat a Krímbe, és a turbinák visszakerüljenek eredeti rendeltetési helyükre, a dél-oroszországi Tamanba. Oroszország két erőművet is épít a Krímben, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök biztos energiaellátást ígért a helyieknek. A félszigetnek ugyanis nincs szárazföldi összeköttetése Oroszországgal, s energiaellátása Ukrajnától függ. A Kreml korábban azt állította, hogy a Krímbe került turbinák Oroszországban készültek.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő semmilyen formában nem óhajtotta kommentálni a Siemens bejelentését. Annyit mondott, hogy az ügy az érintett vállalatokra tartozik. Peszkov azokra a német sajtóhírekre sem reagált, amelyek szerint maga Vlagyimir Putyin orosz elnök tett ígéretet arra német vezetőknek, hogy a turbinák nem fognak a Krímben kikötni.