Donald Trump amerikai elnök már több bizalmasával közölte: kivonja az Egyesült Államokat a 2015-ös, párizsi klímavédelmi egyezmény hatálya alól, adta hírül forrásaira hivatkozva az Axios amerikai hírportál. Ezt eddig hivatalosan nem erősítették meg. Hétfőn a nemzeti ünnep miatt az amerikai kormány takaréklángon működött. Trump erre a hétre ígérte a döntését. Megfigyelőknek már a múlt heti G7-csúcson is feltűnt, hogy Washington vonakodik egyetérteni a közös éghajlatvédelmi célokkal.
A párizsi egyezményt, a világ első átfogó klímamegállapodását 195 ország írta alá, és döntő többségük az elmúlt másfél évben ratifikálta is. Tavaly novemberben lépett életbe, többek közt Barack Obama, az előző amerikai elnök politikai örökségének egyik legfőbb pontját jelenti. Célul tűzi ki, hogy a részes államok jóval 2 Celsius-fok alatt tartsák az átlagos globális felmelegedést. Amerikában továbbra is népes tábora van annak a nézetnek – főleg a republikánus oldalon –, hogy az éghajlatváltozás kitaláció, jobb esetben „felfújt dolog”, vagy létezik ugyan, de nem emberi tevékenység okozza. A minap 22 republikánus szenátor intézett levelet Trumphoz, figyelmeztetve: tartsa be kampányígéretét, és léptesse ki országát az egyezményből. A szenátorok szerint az abban foglaltak lehetetlenné tennék az amerikai szénbányászat már megkezdett megújítását is.

Fókák napoznak Alaszkában. A felmelegedés a sarkköri élővilágot fokozottan érinti
A Gallup egy tavasszal ismertetett felmérése szerint mindamellett nő azon amerikaiak tábora, akik aggódnak a klímaváltozás miatt. Hatvannyolc százalékuk szerint azt emberi tevékenység okozza, 62 százalékuk úgy véli, már a negatív hatásait is érezni.
A párizsi egyezményből 2019 novemberéig nem lehet hivatalosan kilépni, a kivonulás pedig egy évig tarthat. 2020 novemberében viszont elnökválasztást tartanak az Egyesült Államokban.
Az Axios szerint Trump a gyorsabb kilépés mellett is dönthet. Szenátusi jóváhagyásra váró szerződésnek nyilváníttathatja az egyezményt, ami a jelen erőviszonyok mellett annak befagyasztását jelenti.
Kivonhatja Washingtont az egyezmény mögötti keretkonvenció alól is, teljesen felszámolva ezzel az amerikai klímavédelmi diplomáciát.