A védelmi költségvetés jelentős emelését tartalmazza, a nagy ellátórendszerek, így a társadalombiztosítás finanszírozhatóságát pedig a környezetvédelmi ügynökség és a külügy keretének megkurtításával biztosítaná Donald Trump első költségvetése az első, a számokat tekintve még nem konkrét kiszivárogtatások szerint. Maga az elnök ma – magyar idő szerint szerdára virradóra – beszél a kongresszus előtt. Mint a Bloomberg emlékeztet rá, a büdzséről a kongresszus mondja ki a végső szót. Amerikai sajtójelentések szerint a költségvetés tervezete 2,4 százalékos növekedéssel számol a Trump által korábban ígért három százalék helyett. De Steven Mnuchin pénzügyminiszter szerint az adócsökkentések, illetve a szabályozások lefaragása olyan gazdasági környezetet eredményez, amelyben elérhető a három százalék. A tárcavezető hangsúlyozta: a költségvetés nem fogja megnyirbálni a nagy jóléti rendszerekre szánt összeget, így az idősek egészségügyi ellátásának segítésére és a társadalombiztosításra szánt költségvetési pénzt. Az új költségvetési év októberben kezdődik.
A nagy vesztesnek az első híradások alapján a környezetvédelmi ügynökség (EPA) és a külügyminisztérium látszik. Előbbi élére Scott Pruitt oklahomai államügyész személyében eleve olyan vezetőt helyezett, aki régóta ellenségesen viszonyult ehhez az intézményhez (ahogyan Rick Perry energiaügyi miniszter egykori elnökjelöltként épp azt a tárcát akarta felszámolni, amelyet most vezet). Trump szerint az ilyesfajta szabályozó ügynökségek csak gúzsba kötik a vállalatokat, és minden egyes új szabályozással párhuzamosan két korábbit kell eltörölni. Ebben a pénzügyi évben az EPA büdzséje 8,3 milliárd dollár. Országszerte 15 ezer főt alkalmaz, ám ezt a létszámot a harmadára csökkenthetik Trump egy illetékese szerint.
A külügyben pedig megszüntethetnek egy miniszterhelyettesi pozíciót, ahogyan az is felmerült, számos különleges megbízotti tisztséget is felszámolhatnak, így az éghajlatvédelemért vagy az antiszemitizmus elleni küzdelemért felelős, illetve a muszlim közösségekkel foglalkozó posztokat – írta tegnap a Bloomberg.
A piacok főként arra kíváncsiak, hogyan alakulnak Trump adócsökkentési és -élénkítési elképzelései. David Woo, a Bank of America/Merrill Lynch árfolyam-stratégája azt mondta, ha az amerikai elnök ma világossá teszi ezeket, akkor az ösztönözheti a tartalékbankot, a Federal Reserve-öt a további kamatemelésre. A piacok – a kereskedési adatokból visszakövetkeztethetően – negyvenszázalékos esélyt annak adnak, hogy a Fed már a márciusi ülésén emelni fog. A részvénypiacok Trump tavalyi megválasztása óta szárnyalnak, de egyes elemzők, így Tobias Levkovich, a Citibank stratégája szerint ez az erős vállalati fundamentumoknak és a jó makromutatóknak tudható be.
LEÉPÍTIK A BÜROKRÁCIÁT Donald Trump bürokrácialeépítést célzó rendeletet írt alá nagy amerikai vállalatok – így a Johnson&Johnson – vezetőinek jelenlétében. Valamennyi szövetségi hivatalnak és ügynökségnek fel kell állítania egy munkacsoportot, amely felülvizsgálja az eddigi rendszert. – Minden szabályzót alá kell vetni egy egyszerű tesztnek, ami lényegében egy kérdés: javítja és biztonságosabbá teszi-e az amerikai dolgozók és fogyasztók életét, vagy nem? – fogalmazott az amerikai elnök, kijelentve: „Véget vetünk annak, hogy azért büntetünk vállalatokat, mert az Egyesült Államokban dolgoznak.” (MTI)