Bár Vilmos herceg és Katalin hercegné – a két apró, de jogi szempontból nagyon fontos koronás fővel, György herceggel és Sarolta hercegnővel – Nagy-Britanniából utazott Kanadába, mégis hazatért. A kanadai sajtó is úgy ír róluk, mint a „kanadai királyi család” tagjairól, igaz, a lakosság többsége nem foglalkozik különösebben a politikával, így számukra a hercegi pár látogatása nem jelent izgalmat, különösen nem Québecben, ahol ma is inkább a június 24-én ünnepelt Keresztelő Szent János-napot tartják nemzeti ünnepként, mint a július elsejére eső Kanada-napot.
Ugyancsak a kanadai polgárok politika iránti lanyha érdeklődését jelzi, hogy 2008-ban egy reprezentatív felmérés szerint a válaszadók 42 százaléka hitte azt, hogy a miniszterelnök az államfő, 33 százalékuk pedig azt mondta, hogy a London által kinevezett főkormányzó az ország első embere. A helyes válaszra, miszerint II. Erzsébet az ország feje, csak 24 százalék tippelt. Ez ugyanakkor sokkal jobb arány, mint 2002-ben, akkor mindössze 5 százalék nevezte meg a királynőt Kanada államfőjének, 69 százalék választotta a miniszterelnököt.

Kanadában is népszerű a monarchia intézménye
A hercegi pár nyolc napot tölt Kanada nyugati partján. Bár a delegációban zsenge koruk miatt értelemszerűen nem hárul külön szerep György hercegre és Sarolta hercegnőre, nem kérdés, hogy a repülőgépről leszálló gyerekek részei a mosolyoffenzívának. Nem is csoda, Kanada jövendő uralkodója kétéves korára az egész gyarmatbirodalmat, sőt az egész világot meghódította, az udvari fotós pedig jó érzékkel készített felvételeket a kisfiúról. Ahogy korábban Barack Obama amerikai elnökkel való találkozása, úgy a mostani kanadai látogatáson a Justin Trudeau miniszterelnökkel való néhány szavas beszélgetése is ikonikussá vált. A hercegi pár gépkocsikonvoját mindenhol integető tömegek fogadják, kis brit zászlókat lobogtatva üdvözlik a hallatlanul népszerű Vilmos herceget és feleségét. Pedig nem volt ez mindig így.
A nyolcvanas években a hercegek és a királyi ház egyáltalán nem volt népszerű Kanadában, egyszerű okokból. A jelenlegi koronaherceg, Károly zűrös magánélete miatt nem volt különösebben kedvelt, Anna hercegnő szintén elvált. Vilmos herceg és családja azonban minden köztársaságpárti próbálkozást csírájában elfojt egyszerűen azzal, hogy népszerűek, igaz, Kanadában soha nem volt – Québec tartományon kívül – igazán komolyan vehető köztársasági mozgalom. Kanada ugyanis a világ egyik legrégebbi monarchiája, ahol fél évezrede folyamatos a korona hatalma, függetlenül attól, hogy az óhazában milyen a jogállása.