Dina Ochoa, az ötfős bírói testület tagja közölte, hogy a bíróság plenáris ülésén elfogadott határozatával semmissé teszi Jimmy Morales guatemalai elnök döntését, amellyel kitiltotta az országból a spanyol nevének rövidítése alapján CICIG-ként ismert bizottság vezetőjét, Iván Velásquez Gómezt az országból.
Ochoa ugyanakkor hozzátette: az alkotmánybíróság 48 órás határidőt enged a határozat elleni ellenvetések előterjesztésére, mielőtt azt véglegesítené.
Matias Ponce, a CICIG szóvivője közleményben reagált a bíróság döntésére. Reményét fejezte ki, hogy a jelenleg New Yorkban lévő Velásquez rövidesen visszatérhet Guatemalába.
Morales augusztus végén jelentette be, hogy korlátot szab a bizottságnak, amely így mandátumának 2019. szeptemberi lejártakor át kell majd adja folyamatban lévő ügyeit a helyi intézményeknek. Szeptember 4-én pedig az ország hatóságai megakadályozták Velásquezt abban, hogy az ország területére lépjen. Az intézkedés nemzetközi bírálatok mellett tüntetéseket váltott ki a közép-amerikai országban.
A CICIG vizsgálódásai Moralesig és néhány munkatársáig vezettek. A guatemalai elnök a gyanú szerint legalább 1 millió dolláros törvényellenes támogatást kapott 2015-ös választási kampányához, ő azonban tagadja, hogy bármilyen bűncselekményt elkövetett volna. 2017 januárjában korrupció vádjával őrizetbe vették az elnök fiát és testvérét is.
Az ország legfelsőbb bírósága augusztusban megengedte a törvényhozásnak, hogy napirendre tűzze az elnök mentelmi jogának felfüggesztésére vonatkozó kezdeményezést. Amennyiben a parlament tagjai megszavazzák ezt a kezdeményezést, az megnyitná az utat a hivatalos nyomozás és az esetleges vádemelés előtt.
Morales tavaly egyszer már nem kívánatos személynek nyilvánította Velásquezt, és kezdeményezte kiutasítását, a legfelsőbb bíróság azonban elutasította ezt.
A CICIG és a guatemalai ügyészek eddigi legfontosabb korrupciós vizsgálata 2015-ben lemondásra kényszerítette és börtönbe juttatta Otto Pérez Molina volt államfőt és alelnökét.