Ferenc pápa mindazonáltal gondosan megválogatta szavait, nyilvánvalóan arra törekedve, hogy ne ártson a Vatikán és a Kreml támogatását élvező orosz ortodox egyház egyre szorosabb kapcsolatainak.
A pápa világos utalással a grúz helyzetre elmondta: a térség államai közti viszony nem nélkülözheti az egyes országok szuverén jogai irányába mutatott tiszteletet.
A pápát fogadó Giorgi Margvelasvili grúz államfő a maga részéről a német újraegyesítést hozta fel példaként a kaukázusi állam területi konfliktusának megoldására. „Ez egy olyan példa, amely bátorít, és olyan lecke, amelyet Grúzia megtanult” – jelentette ki Margvelasvili.
Grúzia 2008-ban egy Oroszországgal vívott villámháborúban végleg elvesztett minden ellenőrzést két szakadár régiója, Dél-Oszétia és Abházia felett, amelyek már az 1990-es évek elején kinyilvánították függetlenségüket, majd orosz befolyás alá kerültek. A 2008. augusztusi villámháborút követően nem sokkal Moszkva független államokként ismerte el a két szakadár köztársaságot.
Tbiliszi szerint Moszkva megszállva tartja ezeket a területeket. A grúz államfő pénteki beszédében elmondta, hogy Grúzia területének 20 százalékát tartják megszállás alatt, és az ország közel 4 milliós lakosságának 15 százalékát üldözték el otthonából. „Csak 40 kilométerre vagyunk a szögesdrót kerítésektől. Mégsem a konfrontációt keressük” – hangsúlyozta. Margvelasvili ugyanakkor leszögezte: Grúzia tartós békét akar német mintára és nemzetközi közvetítéssel elérni.
A katolikus egyházfőt érkezésekor Giorgi Margvelasvili és II. Ilija grúz ortodox pátriárka fogadta a tbiliszi repülőtéren.
Az ortodox világban konzervatívnak számító grúz egyház ellenzi a közeledést Rómával. Grúzia lakosságának kevesebb mint 1 százaléka katolikus, az ország túlnyomó többsége az ortodox kereszténységhez tartozik, amely 1054-ben elszakadt Rómától. Ferenc pápa ugyanakkor igyekezett a Vatikán kapcsolatait szorosabbra fűzni a keleti egyházakkal, ennek keretében történelmi jelentőségű találkozót tartott Kirill orosz pátriárkával februárban.
A tbiliszi repülőtéren több tucat keményvonalas aktivista tűntetett a látogatás ellen. Transzparenseiken a többi között olyan feliratok voltak, hogy „A Vatikán spirituális agresszor” és „A pápa főeretnek, nem szívesen látjuk az ortodox Grúziában”. Hasonló tüntetések voltak az elmúlt napokban a Vatikán tbiliszi képviselete előtt is. Ilija pátriárka elítélte ezeket a tüntetéseket.
A katolikus egyházfő úgy fogalmazott, hogy szeretné a Kaukázusban a vallások és kultúrák közti párbeszédet előre vinni.
A pápa vasárnap Azerbajdzsánba utazik tovább, ahol a tervek szerint egyebek mellett misét tart az ország kicsiny katolikus közösségével és egy mecsetet is meglátogat.