Brüsszelben és Londonban is véget érhetnek a Brexitet övező találgatások, amennyiben Theresa May valóban részleteket árul el a britek uniós távozásának stratégiájáról. A sajtó szinte tényként kezeli, hogy a miniszterelnök holnapi beszéde – az utóbbi hónapok tapasztalataival szemben – végre nem a kertelésről fog szólni, hanem May ténylegesen hasznos információkat hoz nyilvánosságra a Brexitről.
Az egyik legfontosabb kérdés, hogy London a hard Brexitet, azaz az Európai Unióval történő teljes szakítást és a közösség egységes belső piacának elhagyását választja-e. A The Sunday Telegraph kormányforrásokra hivatkozva arról tájékoztatott, hogy May egyértelműen a teljes Brexit mellett foglal majd állást, így nyugtatva meg pártjának euroszkeptikusait. A lap szerint a kormányfő kész megválni az EU egységes piacától és visszaszerezni a határok feletti ellenőrzést.
Ez kevésbé jó hír az európai munkavállalóknak, hiszen London minden bizonnyal az uniós mozgásszabadságot is kútba dobja, kockára téve a szigetországban élő hárommillió uniós állampolgár jogait. Persze nem az összes Egyesült Királyságba vágyó európainak kell aggódnia, a brit kormány korábban számos alkalommal leszögezte, hogy nem az uniós munkavállalók kitiltásáról van szó, csupán az ország gazdasági igényeinek megfelelően alakítanák a bevándorlást.
A Brexit utáni, már globális Nagy-Britannia valóban egészen ambiciózus gazdasági igényekkel rendelkezik. Philip Hammond brit pénzügyminiszter a Welt am Sonntag című német lapnak nyilatkozva szintén a hard Brexitet helyezte kilátásba, és közölte: ha London valóban elhagyja az EU egységes belső piacát, a szigetország kész az egész gazdasági modelljének megváltoztatására. – Visszatérünk és versenyképesek leszünk – fogalmazott a tárcavezető. Egyelőre kérdéses, hogy a gyakorlatban hogyan is nézhet ki a britek nagy visszatérése, mindenesetre árulkodó, hogy Theresa May múlt pénteken Új-Zéland miniszterelnökével folytatott kereskedelmi tárgyalásokat.
A BBC úgy tudja, hogy az Egyesült Királyság a Brexit után azonnal szabadkereskedelemre lép az óceániai szigetországgal. Ennek ellenére London továbbra is azt állítja, hogy a világra való nyitottság nem az EU-s kapcsolatok lecserélését jelenti. – Továbbra is a leginkább nyitott piaci kapcsolatot keressük az EU-val, közben pedig szélesítjük a kereskedelmi kapcsolatainkat a világ többi részével – írja a The Sunday Timesban David Davis Brexit-ügyi miniszter.