A mandiner.hu-n szerdán megjelent interjúban Friedman arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok nem kezd szíriai hadműveletekbe, mert az nem szolgálja az érdekét. Szerinte az USA nem ellenérdekelt egy egységes európai haderő létrejöttében, amely megoldhatná a szíriai konfliktust és leszámolhatna az Iszlám Állammal.
Részletek a sajátosan közvetlen stílusú interjúból, melyet Stumpf András készített, George Friedmannal
George Friedman: Az Egyesült Államok megszabja a jó kapcsolat árát.
Stumpf András: Mi az ár?
Az, hogy belpolitikailag legalább tegyenek úgy, mintha viselkednének.
Tegyük lehetővé a melegházasságot, Orbán vonuljon a Pride-on, vagy mi?
Nem érdekel a melegházasság. A támaszpontok érdekelnek. Taszár. Annak költségeit mondjuk fizesse a magyar kormány. És: vásároljon F–16-osokat. Hogy mit mond a miniszterelnök a melegházasságról, teljesen mindegy. De fontos dolgokat kell megbeszélnünk. Románia tett lépéseket, Lengyelország is. Féltik náluk is a liberális demokráciát, de a kapcsolataik Amerikával kifogástalanok. Tényleg nem érdekes, mit mondanak kis figurák és think tankek, akikre egyébként senki sem hallgat. Meg kell érteni, hogy Amerika nem fogja garantálni egy régió biztonságát, amely gazdagabb mint az Államok.
(…)
Amerikából nézve is Orbán Európa rossz fiúja.
Csak az amerikai kormány nézőpontjából, de az amerikai kormány nem valami fontos.
Nem?
Nem, hiszen Washington nem Európában van és amúgy is csak egy város politikusokkal meg think tankekkel, akikre senki sem figyel. Ha az ország többi részét nézzük, mondjuk Trumpot, ő is ugyanezeket mondja. A normál amerikai nagyon jól tudja, hogy nem minden muszlim terrorista, de azt is, hogy majdnem minden terrorista muszlim.
(…)
Voltak olyan hangok, hogy csúnya dolog a kerítésépítés. Amerikai diplomáciai körökből is.
Tényleg ne keverjék össze az amerikai kormányt Amerikával. Önöknek rossz a kapcsolatuk az amerikai kormánnyal, viszont remek a kapcsolatuk Amerikával. Nem érdemes olyanok véleményét összekeverni Amerika véleményével, amilyen mondjuk Victoria Nuland. Megvan a véleménye, elmondja. Ez az elnök egy év múlva már nem elnök. Ezt az elnököt ráadásul sosem érdekelte a külpolitika.
Számít Európának, ki váltja majd Obamát az elnöki székben?
Ha garantálni akarják a biztonságukat, fizetniük kell érte. Ebben nem lesz különbség, akárki lesz is az elnök.
Friedman rámutatott, hogy véleménye szerint egzisztenciális szempontból a közel-keleti válság sokkal meghatározóbb Európa számára.
Kifejtette: a szétesett EU-val szemben Orbán Viktor hajlandó kimondani a nyilvánvalót, holott Európa iszlamizálódása szerinte a párizsi és a brüsszeli merényletekből is látszik.
Az elemző hozzátette, hogy éppen azért tiszteli a magyar miniszterelnököt, mert ő kimondja ezt.
Az Egyesült Államok kormányával szemben a normál amerikai tudja, hogy „nem mindem muszlim terrorista, de azt is, hogy majdnem minden terrorista muszlim” – mondta George Friedman.
Véleménye szerint Orbán Viktor megoldása, hogy „ne jöjjön senki”, érthető, hiszen a fundamentalistákat nem lehet megkülönböztetni a többi muzulmántól.
Az elemző közölte: bár Magyarországnak rossz a kapcsolata az amerikai kormánnyal, de remek a viszonya Amerikával. Ugyanakkor, mivel az EU széteső állapotban van, az Egyesült Államok számára felértékelődnek a bilaterális kapcsolatok.
„Olyanok, amilyenek már vannak Lengyelországgal és Romániával, és amilyen jó lenne, ha lenne Magyarországgal is” – fogalmazott, hozzátéve: az Egyesült Államok megszabja a jó kapcsolat árát.
Magyarországnak kellene állnia a létesítendő támaszpontok költségét, és F-16-os harci gépeket kellene vásárolnia.
Európa biztonságát az Egyesült Államok nem fogja garantálni, az EU pedig nem képes a problémát megoldani. A nemzetállamok, Lengyelország, vagy Magyarország viszont igen, és ezzel Orbán Viktor tisztában van – mondta az amerikai elemző.
George Friedman geopolitikai szakértő és megmondó ember
Született 1949-ben Budapesten, holokauszt-túlélő szülők gyermekeként, majd a család a kommunista vészkorszakban elhagyta Magyarországot.
Ismertségét a privát CIA-nek tartott Stratfor magán hírszerző és elemző cég vezetőjeként szerezte. Elméletei között szerepel, hogy a század közepén világháború lesz, de kevés halottal a robotok és a precíziós fegyverek miatt. Szerinte az Egyesült Államok még csak most fog (világ)hatalmának csúcsára jutni, az Európai Unió felbomlik és Lengyelország vezetésével, magyar, román, horvát részvétellel létrejön egy erős kelet-európai szövetség.
Ma a Geopolitical Futures-t vezeti, amely globális biztonságpolitikai elemzésekkel, magyarázatokkal és előrejelzésekkel foglalkozik.