A transzformátorállomás a Con Edison áramszolgáltató villamos erőművében gyulladt ki, Queens városrész Astoria negyedében, Manhattannel szemben, helyi idő szerint 21.20-kor, jelentették az amerikai hatóságok. A robbanás következtében több körzetben áramkimaradások történtek. Leállt a forgalom a La Guardia repülőtéren, a városnegyedet átszelő 7-es metróvonalon, és egy közeli börtönben is áramszünet volt. Sérülés nem történt. A robbanás képei azonban nagy riadalmat keltettek a Twitter közösségi oldalon. Hála a sci-fi filmeknek, sokan arra gyanakodtak, hogy a kék fényjelenség a földönkívüliek eljövetelét jelzi: voltak, akik űrjárművek érkezését várták, mások arról írtak, hogy kapu nyílhatott meg egy másik dimenzióba.
A hatóságok kénytelenek voltak reagálni a rémületre. „Szó sincs földönkívüliekről, egy transzformátorállomás robbant fel a Con Ed queensi erőművében” – közölte Twitter üzenetében Eric Phillips, a New York-i polgármester szóvivője. „Rövid tűz volt az astoriai alállomáson, ami miatt csökkent a feszültség a hálózatban” – erősítette meg a Con Edison vállalat is, illetve biztosították a lakosságot arról is, hogy valamennyi áramvezeték üzemel és a rendszer biztonságos.
Nem ez az első eset, hogy New York polgárai ufók érkezését vélték látni a város felett. 2003-ban egy kilenc államot és Kanadát is érintő áramszünet idején olyan sötét lett a régióban, hogy szabad szemmel láthatóvá vált a Tejút és egyes műholdak is. A fényszennyezéshez szokott városiak akkor ezeket gyanították idegen lényeknek. Az áramszünetek egyébként rendszeresen keltenek hasonló pánikot: legutóbb Közép-Amerikában hat országa maradt tavaly egy éjszakára áram nélkül, sokan idegen lények érkezéséhez kötötték a jelenséget. Ilyenkor a hatóságok közleményei sem jelentenek elegendő magyarázatot az ufóhíveknek.
A földönkívüli lények kérdése tabutéma a tudományos kutatás területén, ezért mindig nagy médiaérdeklődés övezi, amikor a kérdés hivatalos körökben is felmerül. Tavaly például kiderült, hogy a Pentagon éveken át titkos ufókutató részleget tartott fenn, legalábbis a The New York Times értesülései szerint. A lap arról írt, hogy az egység 2007 és 2012 közt működött hivatalosan, 22 millió dolláros büdzséből. Háttér-információik szerint külön finanszírozás és hivatalos megbízás nélkül, a mai napig tovább él. Kissé délebbre, Chilében már 1997-ben létrehoztak egy légi anomáliák vizsgálatára hivatott bizottságot (CEFAA), amely tavaly publikálta dokumentumait egy 2014-es, haditengerészet által rögzített égi jelenségről. 2008 óta több ország, így Brazília, Kanada, Dánia, Ecuador, Franciaország, Új-Zéland és Nagy-Britannia is elkezdte nyilvánosságra hozni az úgynevezett ufóaktákat, amelyek a furcsa égi jelenségekről szóló bejelentéseket vizsgáltak.
Bár a dokumentumok nem foglalnak állást, pusztán vizsgálati dokumentációk, ezen hírekben mindig a saját igazukat vélik felfedezni az ufószkeptikusok, és újabb bizonyítékként értelmezik az ufóhívek is.