Az iraki kurdok több mint 90 százaléka igennel voksolt hétfőn arra, hogy régiójuk, illetve a környező, kurdok lakta térségek független állammá alakuljanak, közölték az előzetes eredményt keddre virradóra Erbílben. Végeredmény a következő napokban várható. A szavazásra jogosult 5,5 millió fő 72 százaléka járult az urnákhoz. Iraki Kurdisztánban a voksolást követően éjszakába nyúló ünneplés tört ki: tűzijátékkal, autódudák kórusával, levegőbe lövöldözéssel tudatta örömét a függetlenségre vágyó elsöprő többség – jelentették hírügynökségek.
De az iráni kurd kisebbség több ezer tagja is elözönlötte az utcákat Szanandadzsban, az északnyugat-iráni Kurdisztán tartomány székhelyén és más városokban is, hogy hajnalig tartó szimpátiatüntetésen álljanak ki iraki nemzettársaik függetlenedési törekvései mellett.
Ugyanakkor a népszavazás még nem nyitotta meg az utat az eddig is autonómiát élvező iraki kurdok önálló államisága felé, inkább muníciót ad az erbíli vezetés kezébe a Bagdaddal erről folytatott tárgyalásokhoz.
A népszavazást sem az iraki központi kormány, sem pedig az iraki kurdok szomszédai nem fogadják el, noha eddig nem váltották valóra különböző fenyegetéseiket a kurdokkal szemben. A nagyhatalmak kivárnak. – Nagy geopolitikai pókerjátszma folyik, amely jelenleg a licitnél tart – hangzott el a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) és a Türkinfo Alapítvány keddi elemzői fórumán. Ezen az is szóba került, hogy a kurd törekvéseknek lehet-e közvetlen hatásuk Európára. – Ez attól függ, melyik forgatókönyv valósul meg. Ha az, hogy a fejlemények fegyveres konfliktussá fajulnak, és ez népességmozgásokat indít meg, akkor lehet közvetlen hatás.
De ez a kevésbé valószínű forgatókönyv – mondta Etl Alex, az NKE Stratégiai Védelmi Kutatóközpontjának munkatársa. – Ha lesz független iraki Kurdisztán, továbbá Bagdad, Teherán vagy Ankara beváltja fenyegetéseit, törökországi kurd menekültáradatról is lehet szó – vélte Tarik Demirkan, a Türkinfo hírportál főszerkesztője.
A fórumon elhangzott: Erbílnek most volt meg a lehetősége arra, hogy hallassa a hangját, amíg tart az Iszlám Állam terrorszervezet elleni háború, és annak részeseként fontos szereplőnek számít. Ám a nemzetközi közösség érdeklődése alábbhagyhat az Iszlám Állam felszámolásával párhuzamosan. Damaszkusz is a csoport legyőzése utáni időszakra adott autonómiaajánlatot a 2-4 milliós létszámúra becsült szíriai kurdoknak. Figyelemreméltó lesz, hogy a függetlenségi törekvések fogadtatása a továbbiakban hogyan hat vissza a kurdokra.
– Mindig ígéreteket kaptak, majd ezekről hamar kiderült, hogy nem lesz belőlük semmi. De ha megfelelő ajánlattal találkoznak, maradhatnak a nemzeti határokon belül – mondta Szatmári Tibor korábbi bagdadi nagykövet.