Több százezer ember vonult fel tegnap Barcelona utcáin a La Diada nevű nemzeti ünnep alkalmából. A tegnapi megmozdulás csupán a kezdete annak a tüntetéssorozatnak, amelyet a függetlenedéspártiak terveznek a katalán fővárosban.
A Spanyolországtól való elszakadást szimbolizáló sárga zászlócskák hónapok óta szegélyezik a katalán városok utcáit, a madridi vezetés pedig mintegy hatszáz rendőrt rendelt a tartományba.
„Katalónia se nem spanyol, se nem muszlim” – skandálta az egyik függetlenséget támogató csoport, a Moviment Identitari Catalá, és a városban sárga füstbombák színezték be a levegőt. Quim Torra katalán elnök masszív részvételre szólította fel a lakosságot, és „forró őszt” ígért. „Kormányunk elkötelezett a köztársaság létrehozása mellett. Éljen sokáig Katalónia!” – fogalmazott.
A tartományban csaknem egy éve tartották meg a később alkotmányellenesnek nyilvánított függetlenedési népszavazást. Bár az akkori vezetés egy része előzetes letartóztatásban, másik önkéntes száműzetésben van, a Katalóniát vezető kormány nem tett le az elszakadásról.
Előrelépést jelentett számukra, hogy a Spanyolországban júniusban kormányra került szocialista vezető, Pedro Sánchez tárgyalóasztalhoz ült a katalán vezetővel. Bár Madrid és Barcelona között újraindultak a kapcsolatok, a két politikus elképzelései egyelőre nem közeledtek.
Torra szerint egy újabb népszavazásra volna szükség, ahogy a skótoknál is történt, hogy a katalán nép maga határozhassa meg, hová akar tartozni. A katalánok egyébként jobb helyzetben vannak a tavalyinál, hiszen a kisebbségben kormányzó szocialista vezetésnek szüksége van a támogatásukra a madridi parlamentben.
A spanyol médiában tegnap arról cikkeztek, hogy a függetlenségi erők manipulálják a közbeszédet, többségi erőnek festve fel a szeparatistákat. A nyári közvélemény-kutatások szerint a katalánok csaknem 47 százaléka szavazna ma a Spanyolországtól való elszakadásra, míg 44 százalék az egység mellett áll.
Az utóbbi napokban Spanyolország egységéért is tüntettek Barcelonában.
Az ősz valóban érdekesnek ígérkezik Katalóniában: a tavalyi referendum egyéves évfordulója október 1-jén lesz, amely napján szintén komolyabb tüntetésekre számítanak. Pedro Sánchez kormányfő októberben Barcelonába érkezik tárgyalásra, a spanyol kormány kihelyezett kormányülést is tervbe vett.
Jövő hónap végén várható a letartóztatott vezetők bírósági perének kezdete is, akiket lázadással és a közpénzek jogtalan felhasználásával vádolnak.