A párizsi kormány az időközben öt halálos áldozatot követelő strasbourgi terrortámadásra hivatkozva hiába kérte a tüntetések elhalasztását, a hétvégén is tízezrek vonultak az utcára Franciaország-szerte, hogy Emmanuel Macron elnök gazdaságpolitikája ellen tiltakozzanak.
Sajtóbeszámolók szerint a múlt heti több mint 120 ezerhez képest most „csupán” 66 ezer franciát vonzott a tömegdemonstráció: kétezren Párizsban tüntettek, Bordeaux-ban közel ötezren, Nantes-ban pedig több mint ezren gyarapították a sárga mellényesek táborát.
Az erőszak most is a megmozdulások velejárója volt, a BBC helyszíni tudósítója szerint a híres Champs-Élysées sugárúton a rendőrök legalább hétszer vetettek be könnygázt és vízágyúkat, illetve csak Párizsban 116 embert állítottak elő. A hatóságok ezúttal sem bízták a véletlenre az események alakulását, és rendkívül nagyszámú, országszerte közel hetvenezer egyenruhást vetettek be a közbiztonság garantálása érdekében.

Nem csitult a népharag, a követelések teljesítésében bíznak
Fotó: Reuters
Bár az európai sajtó egyhangúan a csökkenő erőszakról és az egyre kisebb tömegről számolt be, valamennyi forrás arra is felhívta a figyelmet: a tüntető keménymag megmaradt, és a polgárok egy részét egyáltalán nem hatotta meg Emmanuel Macron „kiengesztelő”, a minimálbér emeléséről és az adórendszer átalakításáról szóló bejelentése. – Csak morzsákat dobott nekünk. Lehetséges, hogy a hideg, az ünnepi időszak és a Strasbourgban történtek miatt csillapodni látszik a helyzet, de a harag nem múlt el.
Az egész újra fog kezdődni – idézte a Financial Times tudósítója az egyik párizsi tüntetőt. Egy másik, vidéki demonstráló pedig arról beszélt a brit lapnak: addig minden hétvégén Párizsba fog utazni, ameddig a követeléseiket nem teljesítik.
A BBC elemzésében egyébként arról írt, hogy a tüntetők „vágyai” némileg átalakultak, és most már egyre többen követelnek az elnöktől oktatási reformot, illetve hogy könnyítse meg a francia egyetemekre való bejutás feltételeit. A CNN hírcsatornának egy francia politikai elemző közben úgy nyilatkozott, hogy a sárga mellényeseknek a közeljövőben nagyobb fokú szervezettségre lesz szükségük, ha életben akarják tartani a mozgalmat.
Agnes Poirier szerint egyértelmű hátrány ugyanis, hogy a tömeget a közösségi média segítségével és vezető hiányában szervezik. – Meglátjuk, hogy a franciák kitartanak-e mellettük, vagy hogy a sárga mellényesek hajlandók-e a változtatásokra – fogalmazott az elemző, aki azt is megerősítette, hogy a francia népharag bizony nem múlt el.
A párizsi belügyminisztérium tegnapi tájékoztatása szerint eddig nyolcan vesztették életüket a tüntetéshullám következtében. Christophe Castaner belügyminiszter elmondta: az újabb haláleset a többihez hasonlóan egy útblokádnál következett be. A tárcavezető egyúttal arra kérte a tüntetőket, hogy a közbiztonság érdekében valamennyi franciaországi utat „szabadítsanak fel”.
Strasbourgi nyomozás
Terhelő bizonyíték híján elengedték az őrizetből a strasbourgi támadó további két hozzátartozóját – közölte a párizsi ügyészség tegnap. A hét folyamán összesen hét embert vettek őrizetbe. A merénylő, a 29 éves Chérif Chekatt szüleit és két testvérét előző nap szabadon engedték, így már csak egy ember áll őrizet alatt, tájékoztatott az MTI. Közben a The Guardian arról írt, hogy nyomozást indítottak annak kiderítése érdekében, hogy a terrorista hogyan is juthatott a szigorúan ellenőrzött karácsonyi vásár területére. Emmanuel Macron elnök maga is ezt szorgalmazta, mondván, tanulni kell az esetleges rendőri tévedésekből.