Theresa May brit miniszterelnök és Emmanuel Macron francia államfő együtt emlékezett meg tegnap az első világháborúban Franciaországban, a somme-i csatában elesett brit katonákról a világháborút lezáró fegyverszünet aláírásának 100. évfordulója előtt két nappal. A két ország vezetője megkoszorúzta Thiepvalban a brit katonai emlékművet – jelentette az MTI. A somme-i csata, amelyet 1916. július 1. és november 18. között vívtak a nyugati fronton, az első világháború egyik legnagyobb ütközete volt. Az első napon 20 ezer brit katona halt meg és 40 ezren sérültek meg, ami a brit hadsereg történetének legvéresebb napját jelentette.
A brit–francia megemlékezéssel vette kezdetét a tűzszünet aláírása 100. évfordulóján Franciaországban rendezett nemzetközi megemlékezéssorozat. Az egyik legfőbb esemény vasárnap délelőtt a párizsi Diadalív alatti főhajtás lesz, ahol a francia köztársasági elnök mintegy száz külföldi delegáció, köztük 72 állam- és kormányfő előtt beszédet mond a multilaterális világrend védelmében. Délután mindannyian részt vesznek a Béke Párizsi Fóruma elnevezésű háromnapos rendezvény megnyitóján, amelyet Angela Merkel német kancellár, António Guterres ENSZ-főtikár és Emmanuel Macron francia elnök fog megnyitni.
„Nem egyszerűen a fegyverszünetet ünnepeljük, hanem megpróbáljuk együtt megtartani azt az egykori ígéretet, hogy soha többé háborút” – mondta a francia elnök, amikor elmondta, hogy a katonai ceremóniáktól mentes első világháborús megemlékezésekkel a hanyatlásnak indult multilaterális világrendnek szeretne új lendületet adni. Az első világháború „nagyon is kortárs üzenete az, hogy nem szabad megalázni a legyőzöttet, nem szabad ismét a történelmi törésvonalakhoz visszatérni, és ügyelni kell arra, hogy a nacionalizmus ne éledjen újra” a francia elnök szerint, aki a francia–német megbékélés köré szervezte a teljes ünnepségsorozatot.
A centenárium csúcspontjának ígérkezik szombat délután Angela Merkel részvétele a Compiegne közelében rendezendő megemlékezésen, ahol száz évvel ezelőtt egy vasúti kocsiban Németország aláírta a fegyverszünetet az antanthatalmakkal, s ezzel véget ért a négy évig tartó első világháború.
„A kép talán annál is erősebb lesz, mint a kéz a kézben emlékező Francois Mitterrand néhai francia elnök és Helmut Kohl néhai német kancellárról készült felvétel 1984. szeptember 22-én Verdunnél, a douaumont-i emlékhelynél” – írta tegnap a Le Monde című napilap, arra emlékeztetve, hogy német kancellár még soha nem járt a száz évvel ezelőtti vereség szimbólumánál.