Bár az állatok levágására vonatkozó részleteket tekintve számos különbség megfigyelhető a zsidó kóser és az iszlám halal szigorú előírásaiban, ám mindkét vallás esetében a rituálé szerves része a feldolgozandó állat torkának éles késsel történő precíz elmetszése, majd annak kivéreztetése. Az előírások szerint tehát a mai modern vágóhidakon taglózással vagy áramütéssel előzetesen elkábított állatok húsának fogyasztása nem megengedett sem a zsidó, sem a muszlim kultúrában, hiszen fontos kitétel, hogy a szárnyas vagy a négylábú eszméleténél legyen.
Ezt a fajta eljárást viszont világszerte régóta ellenzik az állatvédő szervezetek, mondván, humánusabb elkábítani az állatokat feldolgozásuk előtt. A Belgium északi, flamand részén élő zsidók és muszlimok azonban mostantól búcsút inthetnek e vallási rituálé gyakorlásának, a tegnap életbe lépett rendelet szerint ugyanis a régióban mostantól tilos a kóser vagy a halal hús forgalmazása.
A flamand parlament még 2017 júniusában fogadta el a Belgium északi részét érintő rendeletet, nem sokkal azután, hogy hasonló döntést hoztak az ország déli régiójában, Vallóniában, utóbbiban azonban csak ez év szep-temberétől lép életbe a korlátozás. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy ősztől egész Belgiumban tilos lesz a kóser és a halal hús forgalmazása, leszámítva a fővárosi régiót, ami egyúttal azt is jelenti, hogy az ünnepi időszakban várhatóan elárasztják Brüsszelt a vallásukat gyakorló muszlimok és zsidók.
Belgiumban egyébként körülbelül negyvenezer zsidó él, amelynek fele a flamand régióban, másik része pedig a fővárosi régió-ban él, Vallóniában csupán elszórva találni zsidó közösségeket. A belgiumi muszlimok száma 630 ezer körülire tehető, ez a teljes lakosság mintegy hat százalékát jelenti. „Egy szomorú nap az európai zsidóságnak, egy szomorú nap az európai vallásszabadságnak” – kommentálta a rendelet életbelépését a minap Pinchas Goldschmidt, az Európai Rabbi Konferencia elnöke, aki már a törvény elfogadásakor is botrányosnak nevezte azt, mondván: azt az üzenetet hordozza, hogy a zsidókat nem látják szívesen Európában.
Ilyen jellegű tiltás amúgy már érvényben van Dániában, Svédországban, Izlandon, Svájcban és Új-Zélandon is, tavaly pedig Alsó-Ausztria tartományi kormányzata is előrukkolt egy korlátozásokat bevezető tervezettel, bár Ausztriában – Németországhoz hasonlóan – egyébként is csak különleges engedéllyel rendelkező vágóhidakon engedélyezett a halal vagy a kóser eljárás, állatorvos jelenlétében. Olaszországban szintén napirendre került a kérdés tavaly októberben, méghozzá a kisebbik olasz kormánypárt, a jobboldali Liga által benyújtott törvényjavaslat jóvoltából.
Bojkottált Toblerone
December végén több szélsőjobboldali csoport is bojkottot hirdetett a Toblerone ellen, mondván, a svájci csokoládé a nyílt iszlamizáció szimbóluma lett, miután az édesség gyártója megkapta a halal minősítést. A közösségi oldalakon fénysebességgel terjedtek a Tobleronét gyártó Mondelez céget elítélő kommentárok, a gyártó azonban rövidre zárta a vitát reakciójával, miszerint meglepő lenne, ha az általuk előállított csokoládé nem felelne meg a halal előírásainak, azaz az iszlám előírásokkal ellentétesen levágott húst, disznóhúst vagy alkoholt tartalmazna.