Az, hogy kínai hekkerek törték fel az Európai Unió diplomáciai levelezési rendszerét, abból valószínűsíthető, hogy módszerük nagyon hasonlít a kínai hadsereg elit egységének korábban tapasztalt módszereihez.
Az üzeneteket egyszerűen kimásolták a hálózatból, majd egy kifejezetten erre a célra létrehozott weboldalra tették fel – állítja az incidenst felfedező Area 1 nevű cég, amely több mint száz országból származó, mintegy 1100 meghekkelt üzenetet juttatott el a The New York Times amerikai napilaphoz. A kompromittálódott anyag betekintést nyújt az európai diplomácia kétségbeesett törekvésébe, hogy megértse három kontinensen is átívelő politikai forrongásokat.
Az elcsípett levelezés eléggé vegyes képet mutat: memorandumok a szaúdi, az izraeli és más országok vezetőivel folytatott beszélgetésekről, de a hekkereket rendkívül érdekelték a nemzetközi tárgyalások legapróbb részletei is. Az elfogott táviratok jó része foglalkozik az európai uniós tisztviselők és Hszi Csin-ping (XI Jinping) kínai államfő között lezajlott magántalálkozók részleteivel. A támadók behatoltak az ENSZ, valamint számos ország külügy- és pénzügyminisztériumának hálózataiba is.
Az ENSZ-anyagok között pedig Észak-Korea 2016-os atomkísérleteivel kapcsolatos, s a világszervezet vezetőinek ázsiai politikusokkal folytatott privát megbeszéléseiről szóló üzeneteket kerestek. Oroszország sem maradt ki a szórásból: a megszerzett táviratok között bőven akadt Moszkva ukrajnai „áskálódásait” taglaló feljegyzés. Arról is indultak találgatások, hogy Oroszország vajon telepített-e nukleáris robbanófejeket a Krímbe.
Az incidens rávilágít az uniós diplomaták, tisztviselők közti rutin üzenetváltási folyamat védelmének feltűnő gyengeségére. Jelen esetben ciprusi diplomaták váltak adathalászkampány áldozatává, miután a hekkerek feltörték a szigetország nemzeti informatikai rendszerét – tájékoztatott Oren Falkowitz, az Area 1 vezérigazgatója.
– Mindenki kifinomult támadásról beszél, a valóságban azonban nem volt benne semmi kifinomultság – mondta. A hekkerek, miután behatoltak a rendszerbe, ellopták azokat a jelszavakat, amelyek az EU teljes üzenetforgalmazási adatbázisának eléréséhez szükségesek. A The New York Times kérdésére az NSA hivatalosan azt közölte, hogy vizsgálják az esetet.
Egy korábbi magas rangú tisztviselő azonban elmondta, többször is felhívták az Európai Unió figyelmét arra, hogy elavult kommunikációs rendszere rendkívül sérülékeny a hekkerek előtt. Uniós tisztviselők meg is ígérték, hogy megpróbálják befoltozni a hálózat biztonsági réseit – ám e folyamat végeredménye még mindig nem véd meg az emberi hülyeség ellen.
Azt azonban nem győzték hangoztatni, hogy a bizalmas és fokozottan titkos anyagokat másként kezelik, mint a kínaiak által meghekkelt hálózaton, ugyanis erre új, az EC3IS nevű rendszer áll a diplomaták rendelkezésére.