– Az Európai Unió úgy tesz, mint egy megcsalt férj, aki a gyermekeken tölti ki a haragját – reagált Fabian Picardo, Gibraltár főminisztere a brüsszeli felvetésre, miszerint a brit koronagyarmat jövőjét érintő valamennyi kérdés Madrid beleegyezését – kvázi vétójogát – vonja maga után.
A mindössze 6,5 négyzetkilométeres városállam joggal aggódik a jövője miatt, hiszen a spanyolok régóta fenik rá a fogukat, sajtóforrások pedig arról számoltak be, hogy az Európai Unió világossá tette: nem áll a madridi követelések útjába. –Nem egy ma született problémáról van szó.

London megígérte, nem engedi el a „Szikla” kezét
Eddig mindkét oldal érvelését meghallgattuk, de mostantól fogva nyilvánvalóan a tagállam élvezi a támogatásunkat – idézi uniós forrását a The Guardian. Brüsszel eddig is megkapta, hogy meg akarja büntetni a kilépés mellett voksoló briteket, Gibraltár ügye pedig még egy terület, ahol London csatát veszíthet a brexitben. Emlékezetes, hogy nemrég az Európai Unió részéről is közölték: nem érdekeltek a sikeres brit kilépésben.
Ezzel a „Szikla” is tisztában van, és Fabian Picardo főminiszter tegnap arra kérte Brüsszelt, hogy ne alkualapként tekintsen a városállam területi hovatartozására. Mint fogalmazott, Gibraltár a gibraltáriaké, ők pedig britek szeretnének maradni. Boris Johnson brit külügyminiszter hasonló gondolatot fogalmazott meg az uniós külügyminiszterek tegnapi találkozóján.
Szerinte Gibraltár szuverenitása nem változott a brexit miatt, és a jövőben sem változik. – Ehhez a Gibraltáron élők és az Egyesült Királyság kifejezett támogatására lenne szükség – tette hozzá. A gibraltáriak legutóbb egy 2002-es népszavazás során szavaztak a területi szuverenitásukról: akkor a választópolgárok 99 százaléka elutasította, hogy London és Madrid osztozzon a terület feletti hatalomban.
Az újabb londoni győzelemhez most többre lehet szükség, mint a gibraltáriak akarata. A Gibraltar Chronicle című napilap kommentárjában állítja: a jelenlegi vita nem a brit tengerentúli terület szuverenitásáról szól, ezzel pedig Spanyolország is tisztában van. Mint írják, a brit kormánynak a háborús retorika helyett komoly diplomáciai lépéseket kell tennie, és egyértelműen Brüsszel tudtára kell adnia: Gibraltár a jövőbeli brit–uniós kereskedelmi alku részese lesz.
A gond csak az, hogy a kilépési tárgyalások még el sem kezdődtek, de máris valószínűsíthető, hogy nem London diktálja majd a tempót a brexit során. A britekre leselkedő veszélyeket csak tetézi, hogy Alfonso Dastis spanyol külügyminiszter tegnap kijelentette: Madrid nem vétózná meg a már független Skócia uniós csatlakozását.