A polgárháború sújtotta Szíriából idén 11 ezren kaptak beutazási engedélyt a mekkai zarándoklatra a szaúdi hatóságoktól, ám a nemzeti kvótával nem a damaszkuszi kormány, hanem egy ellenzéki szervezet rendelkezik, mivel Rijád évek óta megszakította hivatalos diplomáciai kapcsolatait a Bassár el-Aszad vezette kormánnyal. Ez a szám azonban jóval kevesebb engedélyt jelent, mint amennyi a konfliktus kitörését megelőzően megillette az országot. A fő szabály szerint minden ezer muszlim lakos után egy hádzs-kvóta jár az adott országnak, így Szíriát a jelenleginek több mint a duplája illetné meg.
A Szíriai Nemzeti Koalíció által felügyelt Hádzs bizottság még 2014-ben állapodott meg a zarándoklat lebonyolításáért felelős szaúdi minisztériummal. A testület Törökországban, Libanonban, Jordániában és Egyiptomban tart fent irodákat, a hádzsra igyekvő szíriai hívők itt adhatják be jelentkezésüket. Bár a kiválasztás során nem játszik szerepet a politikai, vallási vagy etnikai hovatartozás a bizottság szóvivője szerint, a zarándokok túlnyomó többsége a szunnita ellenzékiek közül kerül. Persze ebben komoly szerepet játszik az is, hogy a kormánypártiak bizalmatlanok a jelentkezéssel kapcsolatban.
A helyszíni tudósítások szerint azonban aggodalomra nincs igazán ok, hiszen a szent kötelesség elvégzése során mindeddig háttérben maradtak a mély ellentétek. A kialakult szokások szerint a politikai vitáknak nincs helye a zarándoklaton, mivel ez könnyen tönkretehetné a sajátos rítus bensőségességét. A hádzsra nemcsak a Szíriából elmenekült civilek, hanem olykor-olykor a harcokban részt vevő fegyveresek is ellátogatnak, hogy a vallási előírás teljesítését követően újult erővel folytassák a küzdelmet. Sok szíriai ugyanakkor ezzel szemben elsősorban a békéért és az ország egységért imádkozik a zarándoklat során.
Az iráni vezetéssel szoros kapcsolatban álló Damaszkusz azzal vádolja Szaúd-Arábiát, hogy a szunnita felkelők anyagi támogatása mellett a nemzeti kvóták kiszervezésével is alá akarja ásni az Aszad-rendszert. Rijád a legitim kormány helyett senki által el nem ismert magánszemélyekkel tárgyal, így a felelősség is a szaúdiakat terheli a szíriai zarándokok biztonságát tekintve, mondta a Reuters nemzetközi hírügynökségnek a szíriai vallásügyi minisztérium egyik tanácsadója. Damaszkusz azonban ebben a helyzetben sem akadályozza meg a hívőket, hogy Mekkába utazzanak, emlékeztetett a szakember.