Védekezésre kényszerült Angela Merkel, miután egy hétvégi beszédében kijelentette: Európa már nem támaszkodhat teljes mértékben a partnereire, köztük a Donald Trump vezette Egyesült Államokra és Nagy-Britanniára.
A német kancellár közölte, ezért „nekünk, európaiaknak tényleg saját kezünkbe kell vennünk sorsunkat”, és ugyan meg kell őrizni a barátságot az Egyesült Államokkal és az EU-ból távozni készülő Nagy-Britanniával, és jó szomszédságra kell törekedni Oroszországgal és más államokkal, „de tudnunk kell, hogy nekünk kell megharcolnunk a saját jövőnkért” – mondta Angela Merkel.
A kancellár szavai felkorbácsolták a kedélyeket a tengerentúlon, a republikánus elnök ellenlábasai rögtön az amerikaiak és britek közötti különleges kapcsolat szétverését rótták fel Trumpnak. Az Egyesült Királyságban is aggodalommal fogadták Merkel szavait. Amber Rudd brit belügyminiszter tegnap arról biztosította Németországot, hogy a britek a brexit után is mély és különleges viszonyt fognak ápolni a kontinens többi részével.
A pánikszerű reakciók miatt Merkel szóvivője tegnap a kamerák elé állt és megnyugtatta a Trumpot bíráló amerikaiakat. Mint fogalmazott, a kancellár tapasztalt és elkötelezett transzatlantista, Berlin pedig továbbra is a Washingtonhoz fűződő kapcsolatok erősítésére törekszik. Éppen a kapcsolatok fontossága miatt kell a nézeteltérésekről is világosan beszélni – hangsúlyozta a szóvivő.
Az európai sajtó szintén arról cikkezett, hogy érdemes Merkel kritikus szavai mögé nézni.
A Politico brüsszeli hírportál szerint a kampányrendezvényen elmondott beszéd semmiképp sem a transzatlanti kapcsolatok meglazítására irányult, hiszen a kancellár pontosan tudja, hogy biztonságpolitikai és kereskedelmi szempontból is támaszkodnia kell az Egyesült Államokra. A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung ugyancsak összetett magyarázattal szolgált, szerintük Merkel nem az USA vagy Nagy-Britannia ellen, hanem Európa mellett szólalt fel.
Mint írják, a politikus asszony meggyőződése, hogy a brexitnépszavazás és Trump megválasztása óta Európa-párti lett a közhangulat, így hamarosan az unió továbbfejlesztéséről szóló tervek születhetnek Berlinben.