Humanitárius okokra hivatkozva jelentette tegnap be Jusszef Sahíd tunéziai miniszterelnök, hogy országa befogad negyven migránst a partjainál két hete kikötésre várakozó Sarost 5 nevű tunéziai hajóról – jelentette az EFE spanyol hírügynökség.
A Vörös Félhold segélyszervezet adatai szerint a hajón tartózkodók 17 és 36 év közöttiek, két várandós nő is van közöttük, továbbá Egyiptomból, Bangladesből, Kamerunból, Szenegálból, Guineából, Elefántcsontpartról és Sierra Leonéből származnak.
A migránsok még a hónap közepén, egy gumicsónakkal indultak útnak Líbiából Olaszországba. A tunéziai haditengerészet felajánlotta nekik a segítségét, a migránsok azonban inkább egy európai hajóra akartak felszállni. A gumicsónak rossz állapota miatt végül mégis felvette őket a tunéziai hajó, de nem kapott kikötési engedélyt sem Tunéziában, sem pedig Olaszországban vagy Máltán.
Az Európai Unió három hete mintegy 55 millió euróval támogatta Marokkó, illetve Tunézia határvédelmét és parti őrségét a migráció megfékezésére. Johannes Hahn, az EU bizottságának az uniós szomszédságpolitikáért felelős tagja leszögezte: „Az EU az afrikai országokkal együttműködve képes leküzdeni az illegális bevándorlás jelentette kihívásokat, és ez előnyös lehet Európának, a partnerállamoknak és a migránsoknak is.”

Mentőhajók a tunéziai Kerkenna-sziget kikötőjében. Nem vonzó célpont
Fotó: REUTERS/Zoubeir Souissi
A La Presse tunéziai lap szombati beszámolója szerint egy tunéziai emberjogi szervezet nyomást gyakorolt a kormányra, hogy ne legyen érzéketlen a – mint írták – rossz egészségi állapotban lévő migrások sorsa iránt. A szervezet az EU-tagállamokat is bírálta.
Általánosságban a tunéziai kormány, amelynek egyik fő bevételi forrása a turizmus, és ezért a nyugalomban érdekelt, nem akar kiszolgáltatottá válni a Fekete-Afrikából Európába irányuló migrációnak.
Lotfi Benszasszi, a tunéziai kormány egy tanácsadója nemrég Brüsszelben megerősítette: akkor is elutasítják, hogy a területükön menekültközpontokat hozzanak létre, ha az EU fizetne ezekért. Tunézia több uniós tagállammal is kötött olyan megállapodásokat, amelyek értelmében a tunéziai állampolgárságú illegális bevándorlókat visszaveszik.