Minden létező román sajtóorgánum beszámolt a hírről, miszerint Erdélyről nevezi el egyik ezredét az orosz hadsereg. A Free Europe Radio (Szabad Európa Rádió) tudósítása Vlagyimir Putyin elnököt említi ötletgazdaként. Nem csak Erdély ihlette meg az orosz államfőt: több, Oroszországgal szomszédos vagy térségbeli állam városáról, régiójáról keresztelnek el különböző ezredeket.
Putyin június 30-án írta alá, de csak hétfőn hozta nyilvánosságra az új elnevezésekről szóló elnöki dekrétumot, amely Románia, Ukrajna, Fehéroroszország, Lengyelország és Németország városainak, régióinak nevét kölcsönözte. A bukaresti Hotnews hírportál által idézett tudósítás megemlíti: a 6. tankezred Lvovról (Lemberg), a 68. pedig a német fővárosról, Berlinről kapta a nevét.
A szovjet hadsereg második világháborús győztes szerepét felidéző rendeletek indoklása szerint azokkal ápolni kívánják „a dicsőséges katonai és történelmi hagyományokat, és táplálni a haza és a katonai szolgálat iránti szeretetet a hadsereg tagjai körében”. Az érintett országok ugyanakkor provokációnak is értelmezhetik Putyin lépését.
Lengyelországban korántsem tekintik felszabadítónak, sokkal inkább megszállónak az egykori Szovjetuniót, de a többi érintett ország sem mondhatja el magáról, hogy a szovjet megszállás a Kánaánt hozta volna el neki, írta a Főtér című erdélyi magyar hírportál.

Felvonulás a győzelem napján Moszkvában. Provokációnak tűnhet a névválasztás
Fotó: Reuters
Romániában elsősorban azért érzékeny kérdés Erdély nevének ilyen célú felhasználása, mert a többségében románok által lakott Moldovai Köztársaság keleti része, az oroszok lakta szakadár Transznisztria gyakorlatilag orosz katonai ellenőrzés alatt áll. A befagyott konfliktus miatt évek óta feszült Bukarest viszonya Moszkvával.
Bukarestben tavaly januárban ugyancsak egy szimbolikus lépést váltott ki felháborodást. Akkor a Moszkvába látogató Igor Dodon moldovai elnök egy, a XVIII. századi Moldova határait ábrázoló térképet kapott Putyintól ajándékba, mely magában foglalja az egykori fejedelemség később Romániához került területeit is.
Ráadásul befolyásos román geopolitikai elemzők rendre arról értekeznek, hogy az utóbbi időben szorossá vált magyar–orosz államközi viszony veszélyt jelent Erdélyre, mivel Putyinnak érdeke a fontos amerikai katonai bázisoknak otthont adó Románia destabilizálása. Néhány bő fantáziával megáldott román „szakértő” szerint Magyarország mellett Oroszország is pénzeli a székely autonómiatörekvések hangadóit.