Találkozót találkozóra halmoznak az Európai Unió képviselői, hogy mielőbb segíteni lehessen a tömeges bevándorlás miatt roskadozó Olaszországon. Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő és Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter csütörtökön az olasz fővárosban fogadták az általuk is elismert líbiai kormány képviselőit. Bár az ülésen újfent ígéretet tettek a Földközi-tengeren átkelő tízezrek megfékezésére, valamint az olaszok tehermentesítésére, meglehetősen borús jövő várhat Rómára.
– A helyzet elviselhetetlenné vált – fogalmazott a német Die Weltnek adott interjújában Dimitrisz Avramopulosz. Az Európai Bizottság migrációs ügyekért felelős biztosa egyúttal elmondta: a múlt hétvégi párizsi találkozón számos kérdésre válasz született, a német, francia és olasz belügyminiszterek többek között egy NGO-knak szánt új tengeri protokollról és az illegális bevándorlók mielőbbi kitoloncolásáról határoztak.

Fuldokló afrikaiak a Földközi-tengerben
A 28 uniós belügyminiszter – a római konferenciával párhuzamosan – az észtországi Tallinnban találkozott, hogy az Európai Bizottság kedden bemutatott cselekvési tervéről tárgyaljanak. Az ülést megelőzően az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét betöltő Észtország belügyminisztere úgy fogalmazott: próbálnak minél ambiciózusabb megoldásokkal előállni.
Az Európai Bizottság javaslata értelmében Líbiában kezdődhet meg a válságkezelés: az észak-afrikai ország déli határait is biztosítani kell, északon pedig – feltehetőleg az olaszokkal közösen – egy koordinációs és mentési központot kell létrehozni. Az unió anyagi segítséget is szán Rómának, a végrehajtó testület 35 millió eurót különített el a terv megvalósítására.
Marco Minniti olasz belügyminiszter már a tallinni találkozó előtt kritikával illette az európai javaslatot. A tárcavezető szerint egyenesen elfogadhatatlan, hogy az unió több pénzt fordít a balkáni útvonalon érkező migráció feltartóztatására, mint a földközi-tengeri migráció megfékezésére. Minniti ismét rávilágított: a migráció jelenlegi mértéke több mint 18 százalékkal haladja meg a tavalyit.
Rómával párhuzamosan az Amnesty International jogvédői is bírálják az EU migrációs politikáját. A szervezet közzétett jelentésében az áll, többek között a Sophia tengeri művelet eredménye, hogy az embercsempészek immár nem fából készült csónakokkal, hanem sokkal silányabb minőségű, műanyag lélekvesztőkön szállítják a menedékkérőket.