A brit statisztikai hivatal csütörtökön hozta nyilvánosságra az Egyesült Királyság friss migrációs adatait, amelybe már az uniós tagságról szóló népszavazás utáni negyedév is beletartozik.
Eszerint Londonnak nem sikerült százezer fő alá szorítania a nettó migráció (a bevándorlók és kivándorlók számában mért különbség) mértékét, tavaly szeptemberig nettó 273 ezer volt a szigetországba érkezők száma. Kis öröm a londoni kormánynak, hogy az utóbbi két évben sosem sikerült 300 ezer fő alatti nettó migrációs adatot produkálni.
Viszont a brexit-népszavazás ellenére sem csökkent az érkező uniós állampolgárok száma, az 596 ezer bevándorolt személyből 268 ezer bizony az Európai Unió tagállamaiból származik, írja a BBC. Közülük is kiemelkednek a románok és a bolgárok, akik még sosem érkeztek ekkora számban az Egyesült Királyságba. A britek tavaly szeptemberig mintegy 74 ezer román és bolgár állampolgárt fogadtak, ami 19 ezerrel több, mint az azt megelőző évben.
A lengyelekre ugyanakkor ráijesztett a brexit és az utána tapasztalható erőszakhullám, a népszavazást követő három hónapban tizenkétezerrel többen távoztak a szigetországból Lengyelországba, mint egy évvel korábban. Ez egyértelműen a brexit utáni idegenellenes hangulat következménye: ahogy arról lapunk is beszámolt, a június 23-át követő hetekben rekordmértéket öltött a lengyelekkel szembeni erőszakos bűncselekmények száma. Ez nem csak a lengyeleket indította útnak, a The Guardian által nyilvánosságra hozott adatok szerint a távozó közép- és kelet-európaiak száma is a harmadával növekedett.
Ennél is árulkodóbb, hogy egy év alatt még mindig több brit hagyta el az Egyesült Királyságot, mint külföldi. A brit statisztikai hivatal szerint 323 ezer személy döntött úgy, hogy más országban keres állandó lakhelyet. Tartva a brexit gazdasági következményeitől, a brit vállalatok is a költözésen gondolkodnak, a Manufacturing Northern Ireland érdekvédelmi szervezet szerint több mint százezer cég regisztrálta magát Írországban.
Stephen Kelly, a Manufacturing Northern Ireland vezetője szerint a brit cégek vészforgatókönyvekkel készülnek.