A szíriai polgárháború, az iráni atommegállapodás jövője és Vlagyimir Putyin orosz elnök közelgő pekingi látogatása voltak a központi témák Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és kínai kollégája, Vang Ji (Wang Yi) tegnapi pekingi találkozóján. Közös sajtótájékoztatójukon Lavrov elítélte az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország Szíria elleni légicsapásait, mondván, azok súlyosan megsértették a nemzetközi jogot.
„Mindannyian tudatában vannak annak, hogy ez elfogadhatatlan módja a komoly nemzetközi válságok rendezésének” – hangsúlyozta hírügynökségi beszámolók szerint az orosz diplomácia vezetője.
Lavrov Pekingben azt is elmondta: Oroszország még nem döntötte el, hogy szállít-e Sz–300-as légvédelmi rakétarendszereket Szíriának, de nem fog titkot csinálni abból, ha a szállítás mellett dönt. A Kommerszant című orosz napilap ugyanis tegnap, névtelenségbe burkolózó katonai forrásokra hivatkozva azt írta, hogy Moszkva már a közeljövőben megkezdheti az Sz–300-asok szállítását Szíriának.

A külügyminiszter kezet ráz kínai kollégájával
Fotós: Reuters
Lavrov múlt pénteken úgy fogalmazott, hogy a szíriai kormányerők április eleji feltételezett vegyifegyver-támadására válaszul indított amerikai–brit–francia légicsapás után Oroszország mentesült minden morális béklyótól, amely akadályozta volna abban, hogy légvédelmi fegyvereket szállítson Szíriának.
A kínai külügyminiszter tegnap azt mondta, Peking támogatja Moszkva azon erőfeszítéseit, hogy a szíriai békefolyamatot diplomáciai mederbe tereljék. Vang Ji ugyanakkor azt is elmondta, hogy Kína ellenzi a vegyi fegyverek használatát, s a szíriai Dúmában végrehajtott támadást pártatlanul, függetlenül kell kivizsgálni.
A külügyminiszterek megrótták Washingtont amiatt is, hogy Donald Trump amerikai elnök változtatni akar az Irán és a hatok – az USA, Oroszország, Nagy-Britannia, Franciaország, Kína és Németország – között 2015-ben létrejött atommegállapodáson, mert nem tartja elég szigorúnak. Lavrov hangsúlyozta, hogy Oroszország és Kína a nemzetközi egyezmények betartásában érdekeltek, hiszen azok fontos szerepet játszanak a stabilitás fenntartásában világszerte.