Megszületett tegnap Donald Trump amerikai elnök első jelentősebb belpolitikai sikere, miután a képviselőház republikánus többsége elfogadta az előző kormányzat által bevezetett egészségbiztosítási jogszabálycsomagot (ismertebb nevén Obamacare) hatályon kívül helyező törvénytervezetet. Az új adminisztráció márciusban megpróbálkozott már a Trump egyik legerősebb kampányígéretének beteljesítését jelentő lépéssel, ám a törvényhozási támogatottság hiányában akkor megfeneklett a folyamat. A mostani sikerben nagy szerepet játszott, hogy az eredetileg benyújtott indítvány szövegét több ponton is módosították, biztosítva a legkiszolgáltatottabb betegek jövőbeli ellátását. Az Egyesült Államok legnagyobb orvosi szervezete, az American Medical Association közleménye szerint azonban továbbra is több millióra tehető azok száma, akik elveszíthetik jogosultságukat az egészségügyi ellátásra. Az Obamacare-t leváltó törvénytervezet a képviselőházi szavazást követően a szenátusnak is jóvá kell hagynia.
Politikai elemzők úgy vélik, hogy Trump csak nehéz alkuk árán viheti keresztül akaratát a testületen, annak ellenére is, hogy a szenátorok többsége szintén republikánus.
A szavazás napján Donald Trump új elnöki rendeletet adott ki, mely megakadályozza, hogy az egyházak és a vallási csoportok elveszítsék adómentességüket, amennyiben nyilvánosan is állást foglalnak egy politikai jelölttel kapcsolatban. Emellett ismét lehetővé teszi a munkaadóknak, hogy vallási okokra hivatkozva megtagadják alkalmazottaiktól a fogamzásgátlók finanszírozását a cég által fizetett egészségbiztosítás terhére. A kormányzat indoklása szerint a jogszabályra azért van szükség, hogy megvédjék az előző adminisztrácó által üldözött vallási csoportokat. Az Amerikai Polgárjogi Unió jelezte: bíróságon fogja megtámadni Trump rendeletét.
Kikristályosodni látszik az Egyesült Államok új külpolitikai irányvonala is. Rex Tillerson amerikai külügyminiszter nyilvános eligazítást tartott szerdán az általa vezetett tárca dolgozóinak, amelynek során kijelentette, hogy a Trump-adminisztráció a diplomáciai kapcsolatok terén is a kampány során hangoztatott irányvonalat követi és Amerika érdekeit teszi az első helyre. Ennek értelmében Washington az előző kormányzatokhoz képest kisebb hangsúlyt helyez majd az Egyesült Államok által propagált demokratikus értékek és az emberi jogok külföldi népszerűsítésére az esetben, ha ez akadályozná az amerikai nemzetbiztonsági érdekek érvényesülését, mondta Tillerson. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez nem jelenti azt, hogy Amerika feladná az alapvető értékeit, hiszen azok állandóak, mint fogalmazott. Az amerikai külügyminiszter kijelentéseit több szakértő is kemény kritikával illette, mondván a Tillerson által indítványozott irányváltás a hidegháborút megelőző évek régóta idejétmúlt stratégiai gondolkodásában gyökerezik. A minisztérium dolgozói közül többen is csalódottságuknak adtak hangot, mivel a tárcavezető nem ejtett szót a külügyi költségvetést tervezett, nagyarányú csökkentéséről.