Fehér virágcsokorral fogadta tegnap Vlagyimir Putyin Szocsiban a német kancellárt. A bő egy héttel az orosz elnök ismételt beiktatása után első EU-vezetőként hozzá siető Angela Merkel Bassár al-Aszad, az előző nap vizitáló szíriai elnök még ki sem hűlt székébe ülhetett le a fekete-tengeri államfői rezidencián. A korábbi, rossz hangulatú Putyin–Merkel-találkozókkal ellentétben a két fél ezúttal feltűnően a párbeszéd fontosságát hangsúlyozta. – Minden lehetőséget meg kell ragadni arra, hogy beszéljünk egymással – mondta Merkel, aki „nyílt eszmecseréről” beszélt. Mint fogalmazott, országát stratégiai érdek fűzi a jó orosz kapcsolatokhoz.
– Ez nem áll ellentétben az erős transzatlanti barátság fenntartásával – hangoztatta. – Ugyan a világban egyik vagy másik helyzetet különböző módon ítélhetjük meg, nem lehet megoldani a problémákat, ha nem folytatunk egymással dialógust – hangsúlyozta Putyin, kulcspartnerként említve Németországot.
Berlint és Moszkvát – nem kis részben Donald Trump amerikai elnök „jóvoltából” – több minden tereli már egy platformra, mint egy éve, amikor Merkel legutóbb a délorosz üdülővárosba látogatott. Mindkét ország csalódott amiatt, hogy Trump felmondta az Iránnal kötött atomalkut, Washington vámfenyegetései most már Európában is ugyanúgy rezonálnak, mint a Moszkvát sújtó kereskedelmi szankciók, továbbá az USA szót emelt az Oroszország és Németország közötti Északi Áramlat 2 gázvezetékkel szemben is. Ezzel kapcsolatban a két fél megerősítette: az Ukrajnát elkerülő vezeték nem érinti az ukrán gáztranzitot, az orosz szállítások folytatódni fognak ebben az irányban.

Optimista hangulatú volt az egymásra utalt vezetők tárgyalása
Fotós: MT/EPA/Sergei Chirikov
A két vezető találkozójával párhuzamosan Peter Altmaier német gazdasági miniszter visszavágott Amerikának: szerinte Washington önös érdektől vezérelve ellenzi az Északi Áramlat 2-t. Ukrajnával kapcsolatban azonban Merkel egy fenyegetéssel is élt: a Bild német lap szerint kilátásba helyezte, hogy amennyiben nem lesz előrelépés a kelet-ukrajnai megbékélésben, országa kevesebb orosz gázt vásárolhat. Ehhez azonban hozzátartozik, hogy a szállítások a hidegháború mélypontján is folyamatosak voltak a Szovjetunió és az NSZK között.
Merkel a sajtószabadság, a kulturális szabadság és a civil társadalom kifejezésekkel is készült a közös sajtótájékoztatóra, de ezúttal nem játszottak a kezére az események. Előző nap ugyanis éppenséggel Ukrajnában helyezték előzetes letartóztatásba Kirill Visinszkijt, a RIA Novosztyi Ukraina ukrajnai orosz hírportál főszerkesztőjét. Putyin ezt Merkel előtt példátlannak nevezte, miközben a német kancellár kijelentette, az ügyet fel fogja vetni az ukrán félnek. Berlin számára az ilyesmi kényes kérdés, miután folyamatosan közbenjárt Ankaránál Deniz Yücel német–török újságíró szabadon bocsátásáért, akit a török hatóságok terrorpropagandával vádoltak meg, és egy évet töltött vizsgálati fogságban.
TALÁLKOZÓ ASZADDAL
Váratlan, előre be nem jelentett találkozót tartott Szocsiban Vlagyimir Putyin és Bassár el-Aszad. Az orosz elnök gratulált szíriai kollégájának a katonai sikereihez, míg Aszad köszönetet mondott az orosz támogatásért, amely lehetővé tette ezeket. Aszad elmondta: a terroristák által ellenőrzött területek összezsugorodtak. Szavai szerint százezrek tértek haza, és milliók vannak hazatérőben. A menekültek hazatérésének kérdése a tegnapi Putyin–Merkel-találkozón is felvetődött: az orosz elnök a szíriai államfő által elmondottakra hivatkozott, miután a kancellár aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Aszad gátolhatja a visszatérést.