Az olasz sajtóban a minap jelent meg, hogy az észak-olaszországi Torino ügyészének öt, az Iszlám Állam terrorszervezettel bizonyíthatóan kapcsolatban álló dzsihadistát nem sikerült börtönbe juttatnia az olaszországi igazságszolgáltatás rugalmatlansága miatt. A hírforrások szerint az öt férfi Tunéziából érkezett Olaszországba 2014-ben, letelepedési engedélyt is sikerült szerezniük, miután elhitették a hatóságokkal, hogy beiratkoztak egy egyetemre, ahol eleget tesznek a tanulmányi követelményeknek. Amikor már biztosra vették, hogy az olaszországi tartózkodásuk nem kerülhet veszélybe, akkor Pisa városába költöztek, és kábítószer-kereskedelemből tartották fenn magukat.
A híradások szerint éppen ez lett a vesztük, az öt tunéziai férfi elleni vizsgálat ugyanis azután kezdődött, hogy egyikük fennakadt az olasz katonai rendőrség drogügyletekkel kapcsolatos kivizsgálásán. A férfinak a Facebook-fiókját is átvizsgálták a hatóságok, és kiderült: szoros kapcsolatot ápol az Iszlám Állam harcosaival, ráadásul néhány barátjának azt is megígérte, hogy egy olaszországi öngyilkos merénylettel követi a mártírhalált halt társait. A férfit ezután Toscanában tartóztatták le.
Andrea Padalino torinói ügyész májusban kérte először a bíróságot a gyanúsítottak őrizetbe vételére, illetve letartóztatására, mivel számos bizonyíték állt a hatóságok rendelkezésére arról, hogy a tunéziai férfiak merényletet terveztek elkövetni Olaszországban. Az ügyész azonban falakba ütközött: a dzsihadista csoportot nem lehet őrizetben tartani – közülük egyébként hárman a drogügyletek miatt őrizetben vannak, ketten viszont szabadlábon védekezhetnek –, ráadásul az olasz igazságszolgáltatási rendszer egyik törvénye feljogosítja a gyanúsítottakat, hogy a legfelsőbb bíróságnál fellebbezzenek a letartóztatási parancs ellen.
A torinói ügyész kérelmét az elsőfokú bíróság elutasította, de Padalino ezután sikeres fellebbezést nyújtott be a felsőbb bírósághoz. Ez azonban nem változtat azon a tényen, hogy a tunéziaiakat addig nem lehet letartóztatni, amíg az olasz semmítőszék nem hoz ítéletet a fellebbezésről, amelyet az öt férfinak november 26-ig van lehetősége előterjeszteni.
A felsőbb bíróság egyébként azt mondta: döntésénél figyelembe vette, hogy a gyanúsítottak közül legalább az egyik „készen állt terroristacselekmény elkövetésére olasz területen”, és mindannyian kifejezésre juttatták szoros elköteleződésüket a szélsőséges és erőszakos dzsihadista ideológia mellett. A férfiak ráadásul azt állították, hogy a közösségi médiának köszönhetően más szélsőségesekkel is sikerült kapcsolatba lépniük, miközben éltették a mártírhalált halt dzsihadista harcosokat és jogi, illetve anyagi segítséget is nyújtottak az elfogott fegyvereseknek, továbbá igyekeztek segíteni azokat is, akik a háborús zónákba terveztek utazni.