Elemzők szerint Trump a rendelet aláírásával megtette az első lépést a szabályozás lényeges enyhítésére. A Dodd–Frank-törvényt – amely Christopher Dodd és Barney Frank, azóta már visszavonult törvényhozókról kapta a nevét – 2010-ben fogadták el, Barack Obama elnök írta alá, és célja az volt, hogy a pénzügyi szektor szabályozásával elejét vegye egy újabb, a 2008-as pénzügyi válsághoz hasonló helyzet kialakulásának. A hivatalosan Wall Street-reform- és fogyasztóvédelmi törvénynek nevezett jogszabályt elemzők az elmúlt évtizedek legnagyobb és egyik legbonyolultabb pénzügyi szabályozórendszerének tartják, amely alapjaiban érinti a bankok és más pénzügyi intézmények tevékenységét, biztosítandó az ügyfelek védelmét, a pénzpiacok átláthatóságát, valamint a felügyeleti szervek jogkörének erősítését – emlékeztet az MTI.
Demokrata párti politikusok és a fogyasztóvédelem szószólói szerint a Dodd–Frank-törvény szükséges, a republikánus döntéshozók szerint viszont visszafogja a gazdaság működését.

Az adófizetők pénzén nem mentenek ki több pénzintézetet, ígéri a republikánus politikus
Donald Trump a választási kampányban megígérte, hogy egyszerűsíti a gazdasági élet valamennyi szektorának szabályozását annak érdekében, hogy minél több pénz áramoljon az amerikai gazdaságba, s minél versenyképesebbek legyenek külföldön az amerikai vállalatok. Az elnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az új szabályozásnak nem szabad megengednie, hogy az adófizetők pénzén mentsenek meg csődbe ment bankokat. 2008 előtt ugyanis a bankok olyan nagy méretűre nőttek, hogy összeomlásukkor az állam volt kénytelen segítő kezet nyújtani.
Gary Cohn, a Fehér Ház gazdasági tanácsának igazgatója, a Goldman Sachs befektetési bank korábbi elnöke pénteken – még az elnöki rendelet kiadása előtt – leszögezte, hogy „az első, aminek nekimegyünk, a szabályozás, a túlszabályozás lesz, s nemcsak a pénzpiacokon, hanem minden piacon”. Pénteken a republikánus többségű kongresszus már meg is szavazta, hogy semmisítsék meg a Dodd–Frank-törvény azon passzusát, amely a nagy energetikai cégek külföldi kifizetéseit szabályozza.