– Az Egyesült Államok önállóan, Kína segítsége nélkül, egyoldalú lépésekkel is hajlandó és képes felszámolni az észak-koreai atomfegyver-fejlesztési program jelentette fenyegetést – mondta a Financial Timesnak Donald Trump.
Az amerikai elnök a hét második felében megvitatja Phenjan atomprogramját Hszi Csin-ping (Xi Jinping) kínai elnökkel, akit floridai rezidenciáján lát vendégül. Trump – mint a londoni gazdasági lapnak elmondta – úgy véli: Kínának nagy befolyása van a KNDK-ra, és „vagy úgy dönt, hogy segít nekünk Észak-Korea ügyében, vagy úgy, hogy nem”.
Hozzátette: ha Kína nem oldja meg a problémát, „majd mi megoldjuk”, s erre az Egyesült Államok „teljes mértékben képes”. A Fehér Ház nemzetbiztonsági főtanácsadó-helyettese, Kathleen McFarland ugyanekkor azt nyilatkozta: reális, hogy Phenjan Trump „első elnöki időszakának végére” – tehát 2021-gyel bezárólag – képes lesz csapást mérni az Egyesült Államokra nukleáris töltettel felszerelt rakétával.
Arra a kérdésre, hogy az amerikai kormány milyen ösztönzőket kínálhat Pekingnek az együttműködésre, Trump a kereskedelmet említette, hiszen „minden a kereskedelemről szól”, s lehetséges lenne egy „nagy alku” Pekinggel. Szavai szerint ezzel megoldódna az észak-koreai probléma, és az amerikai haderőt is ki lehetne vonni a Koreai-félszigetről. Mint emlékezetes, Trump 45 százalékos büntetővámot helyezett kilátásba a kínai exportárukra, de londoni pénzügyi elemzők szerint egy esetleges amerikai–kínai kereskedelmi háború az amerikai gazdaságra is jelentősen visszahatna, írta a távirati iroda.
Az időről időre atomrobbantásokat és rakétateszteket végrehajtó, illetve újabbakkal fenyegetőző KNDK megfigyelők szerint éppen azt szeretné, hogy elnyerje Washington kitüntetett figyelmét, és kiemelt világpolitikai tényezőnek tartsák.
Phenjan a napokban Washingtont tette felelőssé azért, ha kiújul a háború a Koreai-félszigeten (miközben jogilag Dél- és Észak-Korea között 1950 óta hadiállapot van érvényben.) Szin Hong Csol külügyminiszter-helyettes azt mondta: a félsziget a háború szélére sodródott, mert a folyamatban lévő amerikai–dél-koreai közös hadgyakorlat egy olyan manővert is magában foglal, amelynek célja a phenjani vezetés eltávolítása és az ország nukleáris, illetve rakétabázisainak megsemmisítése.
Nukleáris fejlesztésével és fegyvertesztjeivel a KNDK sorozatosan megsértette az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait, aminek következményeként a nemzetközi közösségi újabb és újabb szankciókkal sújtotta a kommunista diktatúrát. A napokban a szöuli vezérkar azt tudatta: Észak-Korea felszíni kísérletet hajtott végre egy rakétahajtóművel, s tovább fejleszti csapásmérő képességét ballisztikus rakéták révén.
Pénteken az USA újabb észak-koreai személyeket, illetve egy vállalatot sújtott szankciókkal, miközben Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet azt mondta: Washington elunta a macska-egér játékot Észak-Koreával. Ő is utalt arra: országa nem tudja megváltoztatni Észak-Korea felfogását, Kína viszont igen.
Kushner a közvetítő
Jared Kushner, Donald Trump elnök veje és tanácsadója a kínaiak első számú kapcsolata a Fehér Házhoz; a kínai washingtoni nagykövet vele egyeztette le az államfői találkozó helyszínét, Trump floridai rezidenciáját. Sőt neki küldte el a záróközlemény tervezetét is, amelyet Peking kiadni javasol a találkozót követően – írta tegnapi címlapján a The New York Times. A floridai csúcs a NATO-szövetségeseket is alkalmazkodásra késztette. Mivel Rex Tillerson amerikai külügyminiszter jelezte, ebben az időpontban Floridába utazik, nem pedig a szövetséges tárcavezetők brüsszeli ülésére, ezért a NATO ez utóbbit múlt péntekre hozta előre, hogy a legfontosabb tagország most debütáló külügyminisztere is jelen lehessen.